„Gdzie pani kupiła te kolorowe majteczki?” – takie pytanie często słyszą mamy, które używają pieluch wielorazowych. A to dlatego, że zazwyczaj pieluchy są ciekawe zaprojektowane i mają oryginalny wygląd. I wyglądają właśnie jak kolorowe majteczki.

 

Doświadczenie z pieluchami wielorazowymi śmiało można nazwać przygodą. To wejście w nowy świat pieluchowania i zmiana nastawienia rodzica, a także zupełnie nowa jakość dla dziecka.
Jest wiele zalet pieluchowania wielorazowego i różnic, jakie dzielą je od pieluch jednorazowych. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku produktami jeszcze zanim nasze dziecko pojawi się na świecie.

 

Zacznijmy od początku.
Pieluchy jednorazowe zazwyczaj kupujemy jeszcze przed narodzeniem dziecka i ich wybór w zasadzie ogranicza się do producenta oraz rozmiaru. W trakcie użytkowania wybieramy najlepszy dla siebie i dziecka produkt. Jeśli chodzi o pieluchy wielorazowe, oferta jest o wiele bardziej zróżnicowana (co pozwala na optymalne dopasowanie do naszych oczekiwań) i wymaga od rodzica lepszego przygotowania przed dokonaniem zakupu. Wiele osób używających pieluchy wielorazowe podkreśla, że ostatecznie dokonuje wyboru po przetestowaniu kilku ich rodzajów.
Komuś, kto po raz pierwszy styka się z tematyką pieluch wielorazowych może się wydawać, że całe „przedsięwzięcie” jest niezwykle skomplikowane (potrzeba zakupu różnych produktów) oraz drogie.
Jednak zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rodzaju pieluch wielorazowych, przyjrzyjmy się korzyściom, jakie wiążą się z ich używaniem zarówno z punktu widzenia rodzica, jak i dziecka.

Zdrowie

Stosowanie pieluch wielorazowych jest o wiele zdrowsze dla delikatnej skóry dziecka, ponieważ nie ma ona kontaktu z substancjami toksycznymi obecnymi w jednorazówkach. Dzięki temu unikamy m.in. chronicznych odparzeń, wysypek, reakcji alergicznych, częstych bakteryjnych zapaleń układu moczowego. W składzie pieluch jednorazowych można znaleźć dioksyny i inne związki aromatyczne o udowodnionym działaniu rakotwórczym, a superchłonny żel znajdujący się w pieluchach jednorazowych jest trujący dla zwierząt domowych.
Wilgotne środowisko w pieluszce jednorazowej niestety sprzyja rozwojowi bakterii i infekcjom, zwłaszcza latem. W późniejszym okresie ma to konsekwencje dla płodności i zdrowia intymnego naszych dzieci. Pieluchy wielorazowe uszyte z dobrej jakości, przyjemnych w dotyku materiałów są najbardziej naturalne i przyjazne maluchowi i wspierają prawidłowy rozwój stawów biodrowych.