Co może powodować suchą skórę u dziecka

Szorstka, sucha skóra u dziecka może pojawiać się z wielu powodów. Najczęstszym jest brak odpowiedniej pielęgnacji lub stosowanie preparatów nie dostosowanych do potrzeb malucha.

O tym, jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja

Skóra niemowlęcia jest cienka i wrażliwa, a w związku z tym – skłonna do podrażnień. Nic zatem dziwnego, że w wieku niemowlęcym tak wielu rodziców zmaga się z suchą skórą u dziecka. Wiadomo nie od dziś, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego w codziennych zabiegach higieniczno-pielęgnacyjnych nie może zabraknąć odpowiednich kosmetyków, przeznaczonych wyłącznie dla niemowląt i małych dzieci. Optymalnym wyborem będą te nie zawierające w składzie alkoholu, barwników, środków zapachowych i konserwujących, jak również parabenów, sterydów czy SLS. W przypadku, gdy malec ma wyjątkowo przesuszoną, skłonną do podrażnień skórę, wówczas najlepszą alternatywą dla produktów drogeryjnych będą wyroby apteczne.

Sucha skóra u dziecka jako objaw alergii

Kolejną przyczyną, jaką może być nadmierne przesuszenie delikatnej skóry maluszka jest alergia. Kontaktowej, u której podłoża leży proszek, żel lub płyn stosowany do prania, można unikać poprzez stosowanie produktów przeznaczonych do odświeżania ubranek dziecięcych. Dla uzyskania jeszcze większej pewności wyeliminowania detergentu, zaleca się wykonywanie podwójnego płukania. Sucha skóra u dziecka może pojawiać się w wyniku podrażnień wywoływanych przez ubrania. Zarówno te wykonane z domieszką syntetycznych materiałów mogą wywoływać alergie, jak również sytuacje, w których przegrzewa się maluszka. Niemowlę ubrane zbyt ciepło poci się. Gromadzi wówczas pot, który staje się źródłem ognisk zapalnych i późniejszych problemów ze skórą.

AZS czy atopowe zapalenie skóry

Z suchą skórą u dziecka możemy spotkać się w przypadku atopowego zapalenie skóry, czyli AZS. To bardzo często pojawiająca się przypadłość, dotykająca niemowlęta i małe dzieci. Początkowo ogniska zapalne skupiają się na twarzy, skórze głowy, kończynach i tułowiu, z czasem mogą obejmować większe powierzchnie. Zaostrzenie objawów chorobowych następuje na skutek pojawienia się alergenów, czyli substancji drażniących, roztoczy, a niekiedy składników pokarmowych zawartych w cytrusach, czekoladzie czy produktach mlecznych. Najczęstszym objawem świadczącym o atopowym zapaleniu skóry jest silny świąd, nasilający się przede wszystkim w godzinach wieczornych. Jeśli zatem zaobserwujemy suchą skórę u dziecka, należy włączyć do codziennych zabiegów higieniczno-kosmetycznych kremy silnie nawilżające i kojące, jak pantenol, alatoina czy bisabolol. Równie dobre efekty przynoszą preparaty zawierające naturalne wyciągi roślinne, jak masło shea.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

  1. u mojej Zosi AZS pojawił się jakoś w pierwszych dniach życia. akurat trafiłam na super pediatrę, która powiedziała , że dziecko trzeba myć emolientem a nie jakimiś drogeryjnymi kosmetykami. poleciła nam exomege control żel do mycia, z czasem wprowadziłam też balsam zamiast kremów, które mają w swoim składzie praktycznie wszystko..po tej kuracji Zosia ma nawilżoną skórę i zaostrzenia owszem zdarzają się, ale nie są uciążliwe i skóra szybko odzyskuje równowagę

  2. Ja też w ogóle nie myje dziecka drogeryjnymi kosmetykami, uzywam tylko i wyłącznie atoperal i nie ma już problemów ze skórą. Wcześniej była ciągle w sucha , w czerwone plamki, była szorstka. Po kosmetykach do kąpieli i emulsji do smarowania jest o niebo lepiej. Skóra jest gładka, przyjemna w dotyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here