Położna, w 2005 roku ukończyła studia licencjackie, a w 2008 magisterskie, na kierunku Położnictwo Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Po obronieniu dyplomu licencjata rozpoczęła pracę w Szpitalu Miejskim w Jaworznie na Oddziale Ginekologii, później na Patologii Ciąży i Położnictwa, aż w końcu trafiła na wymarzoną Porodówkę. Po pół roku przeniosła się do Katowic, do Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego, gdzie pracowała 5 lat na Bloku Porodowym czerpiąc z tego wielką przyjemność i satysfakcję.

Obecnie realizuje się w Szpitalu Zakonu Bonifratrów p. w. Aniołów Stróżów, gdzie pracując na stanowisku położnej koordynującej, w bardzo kreatywnym i empatycznym zespole, mam wpływ na tworzenie Przyjaznego Bloku Porodowego. Podnosi kwalifikacje potrzebne do prowadzenia szkoły rodzenia, pisze rozprawę doktorską, prowadzi „Studio Świadomych Narodzin”.

 

Katarzyna Żak o sobie:

Jestem położną i ogromną szczęściarą, ponieważ moja praca jest jednocześnie moim hobby i wielką pasją. Nie sposób wyrazić jaką radość i spełnienie czuję prowadząc i przyjmując porody. Nie do opisania jest uczucie, kiedy zaraz po porodzie kładę noworodka na brzuch mamy mówiąc: „To Wasza Córka / To Wasz Syn” i widzę to ogromne wzruszenie na twarzach Rodziców, łzy szczęścia w oczach? Uczestniczyć codziennie w tak ważnej chwili dla par, które spotykam na swojej drodze to wielki zaszczyt. Pomóc im, by ta chwila była jak najpiękniejsza i okupiona jak najmniejszym bólem i strachem to moja ambicja i cel. Praca na Bloku Porodowym uświadomiła mi, że na pozytywny przebieg porodu wpływa przede wszystkim uwierzenie rodzącej we własne możliwości, zredukowanie lęku oraz odpowiednie przygotowanie i wzmocnienie psychofizyczne. Postanowiłam otworzyć „Studio Świadomych Narodzin”, by optymalnie przygotowywać przyszłych Rodziców do porodu i rodzicielstwa i kształtować w nich te cechy i umiejętności, które pozwolą w pełni przeżywać im Cud Narodzin. „Studio Świadomych Narodzin” to moje oczko w głowie. Prowadzenie zajęć z ciężarnymi i ich parterami pozwala mi w pełni realizować się jako położna i stanowi dopełnienie mojej pracy na Bloku Porodowym. Efekty jakie widzę na Porodówce oraz podziękowania moich klientów są dla mnie najwyższą formą uznania.Prywatnie ciągle w biegu, ale radosnym z wiatrem we włosach i muzyką dookoła.