Indeks glikemiczny – o co tak naprawdę chodzi?

0
1566

Pojęcie indeksu glikemicznego (IG) zostało wprowadzone przez naukowców z dziedziny odżywiania na początku lat 80. ubiegłego wieku. Natomiast definicja, która obowiązuje aktualnie, została zatwierdzona w 1998 roku. Od tego czasu indeks glikemiczny jest określany jako: wartość pola powierzchni pod krzywą stężenia glukozy we krwi po 2 godzinach od spożycia określonego produktu zawierającego 50 g przyswajalnych cukrów w stosunku do wartości pola powierzchni krzywej powstałej po spożyciu 50 gramów czystej glukozy. Glukoza jest wykorzystywana jako punkt odnoszenia i uznaje się, że jej IG wynosi 100. Trzeba również pamiętać, że indeks glikemiczny nie ma bezpośredniego wpływu na kaloryczność produktu.

W jaki sposób IG wpływa na produkty i nasz organizm?

Jeżeli zależy nam na zaplanowaniu zdrowego jadłospisu, konieczne jest zwrócenie uwagi na indeks glikemiczny poszczególnych produktów. Ogólna zależność jest dość prosta – produkty o niskim indeksie glikemicznym powodują małe zmiany w stężeniu cukru, natomiast po spożyciu produktów o wysokim IG glukoza we krwi znacząco wzrasta. Takie informacje są szczególnie ważne dla osób, które są chore na cukrzycę oraz należą do grupy ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dietetycy i lekarze są zgodni w kwestii tego, że rozwój wielu chorób cywilizacyjnych może zostać powstrzymany właśnie poprzez zastosowanie zdrowej diety niski indeks. Aby zabezpieczyć się przed chorobami cywilizacyjnymi, poza zastosowaniem kompleksowej diety (np. jako dieta pudełkowa z dowozem Łódź), należy zmienić inne nawyki w swoim życiu – wprowadzić aktywność fizyczną, zredukować stres i unikać używek.

Od czego zależy indeks glikemiczny potraw?

Od czego zależy indeks glikemiczny potraw?

Indeks glikemiczny może być określony tylko w przypadku pojedynczych produktów. Zazwyczaj jednak przygotowujemy posiłki, które powstają poprzez zmieszanie różnych produktów. W takich sytuacjach można wyróżnić kilka czynników, które wpływają na indeks glikemiczny i jego wpływ na organizm. Takimi czynnikami są m.in. przetwarzanie i obróbka termiczna produktu, stopień rozdrobnienia produktu, stopień dojrzałości owoców lub warzyw, zawartość błonnika pokarmowego, rodzaj węglowodanów w produkcie, posiłki poprzedzające spożycie określonego produktu oraz obecność innych składników pokarmowych. Ciekawostką jest fakt, że ten sam produkt może posiadać inny IG w zależności od sposobu przygotowania i połączenia z innymi produktami. Dzięki wiedzy, które produkty charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym (poniżej 55 IG), średnim (56-69 IG) oraz wysokim (powyżej 70 IG), możemy podejmować lepsze decyzje żywieniowe i skuteczniej kontrolować to, w jaki sposób się odżywiamy. Jeżeli chcemy sobie jeszcze bardziej ułatwić trzymanie zdrowej diety, możemy skorzystać z oferty, którą przygotował dla swoich klientów catering dietetyczny Wrocław. Dzięki współpracy z firmami cateringowymi możemy oszczędzić czas spędzany na zakupy i gotowanie oraz mieć pewność, że nasze posiłki zawsze są zdrowe i smaczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here