jak często kąpać noworodka

Niedoświadczeni rodzice mogą się zastanawiać, czy dziecko potrzebuje kąpieli codziennie lub co drugi dzień. Jak często będziecie kąpać swoje dziecko, będzie zależało od was, ale codzienne kąpiele naprawdę nie są konieczne. Możesz utrzymywać twarz, ręce i pupę w czystości pomiędzy kąpielami, używając ciepłej ściereczki każdego dnia. I nie musisz czekać, aż pępek się zagoi, by wprowadzić kąpiele w wannie.

Kąpiel dziecka może stać się zadaniem nadszarpującym nasze nerwy – pomysł mydlenia już poruszającego się niemowlęcia, kiedy jesteś pozbawiony snu? To napawa lękiem. Nie musi to być to jednak bardzo stresujące przedsięwzięcie. Może to być czas nawiązania więzi, sposób na uspokojenie dziecka, a nawet czas nauki i zabawy. Kiedy będziesz gotowa na pierwszą prawdziwą kąpiel dziecka, spraw by była to udana przygoda dla was obojga.

Wybierz czas, kiedy Ty i maluch będziecie zrelaksowani, aby wprowadzić noworodka w świat kąpieli. Dzieci naprawdę dobrze radzą sobie ze stresem. To może być poranek, popołudnie lub noc, o ile oboje jesteście gotowi do wykonania tego zadania. Gdy odkryjesz moment w dniu, który jest najlepszy dla Ciebie, przekształcenie go w rutynę może być pocieszające dla dziecka, a nawet ułatwić mu podróż do krainy snów.

noworodek

Przygotuj niezbędne akcesoria, w tym ściereczkę, mydło dziecięce (w razie potrzeby), czysty ręcznik, pieluchę, krem ​​ochronny i ubrania. Wszystko powinno znajdować się w zasięgu Twojej ręki. Ważne jest, aby przez cały czas mieć dziecko na oku i co najmniej jedną rękę położoną na dziecku. Pamiętaj, że nawet odrobina wody może być niebezpieczna, jeśli Twoje dziecko w jakiś sposób zdoła się przewrócić.

Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie – nawet na minutę. Jeśli nie korzystasz z wanienki dla dziecka, połóż czysty ręcznik na dnie wanny, umywalce do łazienki lub zlewie kuchennym. To da ci trochę przyczepności, żeby maluch się nie poślizgnął. Następnie dodaj od 5 do 7 cm letniej wody, aby sprawdzić temperaturę. Użyj w tym celu łokcia i upewnij się, że woda jest ciepła, ale nie gorąca. Temperatura wody powinna oscylować w graniach 37°C. Z pomocą może przyjść także niedrogi termometr kąpielowy, który można kupić w lokalnym sklepie dla dzieci lub drogerii. To proste urządzenie zmienia kolor, aby wskazać bezpieczne i niebezpieczne poziomy temperatury wody.

Zanieś niemowlę do łazienki, zdejmij mu ubranie i pieluchę i delikatnie opuść je do wody używając jednej ręki, aby je podtrzymać.
Poproś partnera, aby trzymał dziecko podczas mycia, przynajmniej dopóki nie przyzwyczaisz się do tego rytuału. Użyj szmatki, aby umyć dziecko od góry do dołu, zaczynając od twarzy, uszu i wokół oczu, a następnie przesuwaj ją po torsie i nogach, kończąc na jego pupie.

Noworodki nie mają dużo tkanki tłuszczowej i łatwo mogą zmarznąć. Upewnij się dlatego, że zarówno temperatura wody, jaki i powietrza (optymalna temperatura wynosi 25 ºC) jest odpowiednia. Jeśli dziecko wygląda na przechłodzone lub płacze bez przerwy, po prostu skróć kąpiel lub spróbuj śpiewać piosenkę lub pokazać mu zabawkę, by rozproszyć jego uwagę.

Kiedy skończysz, wysusz go ostrożnie, upewniając się, że dostałeś się do wszystkich małych fałd skóry, aby zapobiec wysypkom i podrażnieniom. Noworodki nie potrzebują balsamów do ciała, ale jeśli zdecydujesz się na użycie jednego z nich, upewnij się, że jest hipoalergiczny i przeznaczony dla niemowląt.

dziecko śpi

Pewnie zastawiasz się, jak często kąpać noworodka?

Dopóki dziecko nie zacznie raczkować po podłodze, codzienna kąpiel nie jest konieczna. Tak długo, jak odpowiednie mycie odbywa się podczas zmiany pieluchy i po karmieniu, kąpiel 2-3 razy w tygodniu wystarczy, aby utrzymać noworodka w czystości. Ale jeśli twoje dziecko naprawdę lubi kąpiele, możesz go kąpać raz dziennie. Kąpiel więcej niż raz dziennie może wysuszyć skórę Twojego dziecka.

Możesz myć genitalia dziecka między kąpielami, używając ciepłej wody i waty. Poświęć około 5-10 minut na kąpiel noworodka. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twoje dziecko cierpi na suchość lub nadwrażliwość skóry.
Pamiętaj, że to normalne, że na początku noworodki odbierają kąpiel jako nieprzyjemną. Większość dzieci jednak przyzwyczaja się do kąpieli, a nawet ją uwielbia. Aby pomóc dziecku cieszyć się kąpielą, możesz spróbować delikatnie położyć rękę na jego brzuszku. To może pomóc dziecku czuć się bezpiecznie w wannie.

Jeśli Twoje dziecko nie lubi kąpieli, daj mu kąpiel z cyklu buzia i pupa jednego dnia i odpowiednią kąpiel dnia następnego. Około trzeciego miesiąca prawdopodobnie Twoje dziecko pokocha kąpiele.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki magnez
Następny artykułJak zrobić rogaliki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here