jak sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego

Egzamin gimnazjalny to dla wielu pierwszy egzamin, który ma realny wpływ na ich przyszłą edukację, który odbywa się na końcu gimnazjum. W wyniku ostatniej reformy edukacji przeprowadzanej przez aktualnie rządzących egzamin zniknie, a o naborze do liceum decydować będzie egzamin po ośmej klasie szkoły podstawowej.

Dopóki jednak gimnazjaliści kończą etap edukacji, który rozpoczęły, egzamin gimnazjalny będzie istniał i wywoływał wśród kończących ten etap edukacji sporo emocji. Jest to podstawowy miernik podsumowujący pracę nauczycieli w gimnazjum i wyniki uczących się w nich uczniów.

Co właściwie znajduje się na egzaminie gimnazjalnym?

Sesja trwa trzy dni, a otwiera ją część humanistyczna, czyli egzaminy z języka polskiego oraz historii. Pierwszy egzamin składa się z czytania ze zrozumieniem oraz wypowiedzi pisemnej, którą może być któraś z poznanych i ćwiczonych w gimnazjum form literackich. Najczęściej jest to rodzaj prostej rozprawki, którą wprowadza się na tym etapie edukacji. Uczniowie muszą oprzeć się na poznanych lekturach, aby udowodnić obraną przez siebie tezę.

Czasami jednak zdarza się, że uczniowie dostaną interpretację lub opowiadanie. Zawsze kwestia pracy pisemnej wywołuje największe emocje wśród uczniów i ich nauczycieli, ponieważ po jej dobrym napisaniu można dostać najwięcej punktów, co wpływa rażąco na procentowy wynik całego egzaminu. Czytanie ze zrozumieniem to także zdecydowana większość testu gimnazjalnego z historii.

W zasadzie uczeń musi uważnie czytać przedstawione mu teksty i innego typu źródła – wiedza historyczna najczęściej przydaje się raptem do kilku pytań. Mimo to niektórzy uczniowie piszą ów test zatrważająco słabo, ponieważ nie skupiają się na czytanych przez siebie słowach. Egzamin kończy się paroma pytaniami z wiedzy o społeczeństwie w formie ABCD, również najczęściej w formie czytania ze zrozumieniem.

książka

Druga część egzaminu gimnazjalnego składa się na część matematyczno-przyrodniczą. Pierwszy jest egzamin z matematyki, który zawiera zadania przykładowe oparte o podstawę programową w gimnazjum. Jest to zbiór rozmaitych rzeczy, które przez trzy lata uczyli się uczniowie w gimnazjum.

Najczęściej ów egzamin sprawia najwięcej kłopotu i najwięcej osób go pisze na niski wynik procentowy. Drugi egzamin, przyrodniczy, to swego rodzaju kompilacja czterech przedmiotów szkolnych: chemii, geografii, fizyki oraz biologii. Każda z tych nauk reprezentowana jest przez tą samą liczbę pytań, więc aby dobrze zdać ów egzamin należy orientować się w wiedzy ze wszystkich wymienionych przedmiotów.

Część trzecia, czyli ostatnia to język obcy, w zdecydowanej większości język angielski. Dla osób, które wybierają język kontynuowany od szkoły podstawowej obligatoryjne jest napisanie także rozszerzenia. Jeśli jednak uczeń wybierze język, którego uczyć zaczął się dopiero w gimnazjum np. najczęściej niemiecki lub rosyjski to wystarczy, że zda poziom podstawowy.

Egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym balansuje około poziomu B1, więc nie jest problemem dla bardziej obeznanych językowo uczniów. Podstawa natomiast jest bardzo prosta, zdawana przez większość z bardzo wysokimi wynikami. Dzieje się tak dlatego, że układ zadań dokładnie taki sam, a użyte słownictwo bardzo podstawowe. Najczęściej więc największy stres uczniowie przeżywają przed pierwszymi dwoma dniami, natomiast trzeci wydaje się bardziej przystępny.

wyniki egzaminu gimnazjalnego

Najważniejsza informacją dla uczniów jest jednak to, że tego egzaminu nie można nie zdać, a wyniki z niego podawane są po wystawieniu ocen, aby nie miały wpływu na noty od nauczycieli wystawiane na świadectwach. Test ma tylko i wyłącznie charakter poglądowy, a także przeliczany jest na punkty, jeśli uczeń ma zamiar wybrać się do bardziej prestiżowego liceum.

Czasami może zdarzyć się tak, że w zależności od wybranego przez ucznia profilu, różne części egzaminu mają różną wartość punktową, podobnie jak w rekrutacji na studia. Można więc powiedzieć, że idąc na studia, uczeń ma pewien przedsmak przyszłego studenckiego życia.

Wiele osób zastanawia się jak sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego. Otóż trzeba na oficjalną stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej właściwej dla odpowiedniego województwa zalogować się w dzień ogłoszenia wyników używając loginu oraz hasła, które dostało się wcześniej w szkole na specjalnych karteczkach.

Trzeba jednak liczyć się ze znacznym obciążeniem serwerów i tym, że możemy się nie zalogować tak od razu. W takich sprawach potrzebna bardzo jest cierpliwość i opanowanie, ponieważ wyniki poznać chce mrowie gimnazjalistów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here