przybory do szycia

Chcesz zacząć szyć ale nie wiesz od czego zacząć? Nie wiesz czy korzystać z odpłatnych kursów czy obejrzeć kilka poradników na Youtube i zacząć szyć w domu? Jak szyć by uszyć i nie zepsuć? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Na samym początku przygody z szyciem warto przygotować narzędzia, które są niezbędne, a będą to:
*maszyna do szycia (jeżeli wolisz szyć ręcznie to nie jest to wymóg)
*nożyczki
*centymetr krawiecki
* tkaniny
* igły
* poduszeczka i pineski
*nici

Teraz musisz sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy wolisz szyć ręcznie czy maszyną. Całkowitym laikom dużo łatwiej będzie od rozpoczęcia tej pierwszej możliwości, gdyż szycie ręczne nie wymaga całego arsenału narzędzi. Tak naprawdę w tym przypadku wystarczy tylko igła, nitka i kawałek materiału. Jeżeli jednak wolisz zacząć od szycia na maszynie, na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu. Natomiast teraz zacznijmy od szycia ręcznego.

Szycie ręczne

Najczęściej spotykane i wykonywane, często i w domu musimy wykazać się znajomością przyszycia guzika do koszuli bądź wycerowania skarpetek.
Jak każdy dobry mechanik wie niezbędne są odpowiednie narzędzia. Także w szyciu potrzebujemy instrumentów, które ułatwią nam pracę.
Przede wszystkim igła – powinna być długa i ostra. Warto często ją wymieniać gdyż się zużywa, także nożyczki powinny być regularnie ostrzone.

Aby nasza przygoda z szyciem ręcznym potrwała dłużej, warto opanować dwa podstawowe ściegi:
1. Ścieg fastryga – jest to bazowy ścieg, który spełnia wiele funkcji i jest najłatwiejszy do opanowania. Jest stosowany przy tymczasowym łączeniu materiałów aby te się nie przesuwały. Są dwa rodzaje śniegu fastrygowego: z języka angielskiego „running stitch” czyli ścieg prowadzony ciasno, nitka przy nitce z krótkimi szwami. Drugą odmianą także z języka angielskiego jest „basting stitch” czyli ścieg prowadzony luźno z dłuższymi szwami i odstępami.

Jak zrobić: nawlecz nitkę na igłę, następnie przeciągnij igłę przez tkaninę zaczynając od zewnętrznej części materiału (od spodu) aż supełek na końcu nitki zatrzyma się. Następnie gdy chcesz zastosować ścieg „running stitch” w niedużej odległości wbij ponownie igłę i powtórz czynność. Analogicznie jeżeli chcesz użyć ściegu „basting stitch” wbij igłę w większej odległości. Przy wyborze danego ściegu pamiętaj aby zachowane były odpowiednio równe odległości pomiędzy nitkami aby ścieg wyglądał jednakowo z obu stron materiału.

2. Ścieg za igłą – drugi w kolejności ścieg, pozwala na bardzo trwałe łączenie ze sobą tkanin. Prawidłowo wykonany ścieg powinien bardzo przypominać ten wykonywany na maszynie.
Jak zrobić: Przewlecz nitkę przez igłę, następnie przeciągnij igłę aż do supła. Wykonaj pierwszy mały ścieg w lewo bądź w prawo, następnie wykonaj kolejny ścieg po właściwej stronie materiału. Gdy to uczynisz przełóż igłę przez materiał tuż przy końcu pierwszego ściegu.

Kiedy opanujesz podstawowe ściegi możesz przejść do nauki ściegu krytego, nieco trudniejszego oraz ściegu ozdobnego. Warto poszukać też gotowych wzorów ubrań w internecie czy książkach, które uszyjesz metodą ręczną będzie to z pewnością dobre ćwiczenie oraz zabawa.
Kiedy jednak szycie ręczne zostało przez Ciebie opanowane i szukasz dodatkowych wyzwań, w dalszej części artykułu znajdziesz temat o tym jak szyć na maszynie.

nitka igła

Szycie na maszynie

Podstawowym i niezbędnym narzędziem to wykonania tej czynności jest oczywiście maszyna do szycia. Na temat modeli tego typu urządzeń można znaleźć wiele poradników w Internecie jak też zapytać o zdanie naszych babć bądź mam. Często wśród gąszczu marek wyjawiają się „Łucznik” oraz „Silvercrest” więc warto się nimi na początek zainteresować. Chyba że, posiadacie w swoim domu starą maszynę do szycia, spokojnie taka też się na początek nada.

Tak jak w przypadku ręcznego szycia, bardzo ważne są ostre igły i nożyczki jeżeli nie chcecie stracić cierpliwości i zapału to warto kontrolować ich stan i regularnie wymieniać.
Aby zacząć szyć na maszynie najpierw trzeba poznać zasadę jej działania. Postarajcie się poszukać instrukcji obsługi do maszyny a jeżeli jej nie macie (bo jest np. bardzo stara) to spróbujcie w Internecie.

Dobrze jest wiedzieć, że każda maszyna ma specjalne pokrętło, dzięki któremu możesz wybrać rodzaj ściegu jakim chcesz szyć. Warto najpierw opanować podstawowy ścieg czyli tzw. prosty i stopniowo przechodzić i poznawać inne. Dobrze jest także zacząć od kawałków materiału aby nauczyć się prosto szyć. Może wydawać się to prostą czynnością ale jak sami spróbujecie to może się okazać iż nie było to tak oczywiste jak się wydawało. Ciekawym i często polecanym sposobem jest też szycie na kartce papieru.

Początkującym osobom zalecane są proste wzory, których opisy często można zobaczyć w czasopismach krawieckich typu „Burda”, „Diana” czy „Złoty Krój”, bądź też w Internecie. Warto obierać sobie proste zadania jak np. uszycie poszewki na poduszkę i stopniowe przechodzenie do trudniejszych.

jak szyć

WAŻNE WSKAZÓWKI:
– na początku szyj proste rzeczy
-zacznij od szycia na kartce bądź kawałku materiału
– szyj, szyj, szyj i nie zniechęcaj się kiedy coś nie wyjdzie
– warto czytać blogi poświęcone tematyce szycia, można z nich wynieść wiele cennych informacji ale też uzyskać odpowiedź na trudne pytania.

Często też zadajecie sobie pytanie: Czy warto iść na kurs? Czy nie jest to strata pieniędzy i czasu? Odpowiedź brzmi: jeżeli czujecie, że nie dacie sobie rady w domu sami to warto zasięgnąć szkolenia pod okiem osób, które się na tym znają i specjalizują się w tym. Na pewno nic na tym nie stracicie a nawet zyskacie i nie tylko wiedzę ale też niezapomniane wspomnienia. A więc do… szycia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here