jaka żarówka

Zwykła żarówka żarowa, halogen a może led? Jak wybrać sposób oświetlenia naszego domu tak aby nie marnować energii i pieniędzy? Jaka żarówka sprawdzi się w kuchni, a jaka w łazience? Podpowiadamy.

To nie prawda, że żarówkę wynalazł Thomas Edison. Sposób oświetlenia za pomocą rozgrzanego żarnika opatentowano już wcześniej w Wielkiej Brytanii. Ale to właśnie Edisonowi udało się udoskonalić i rozpowszechnić to, co obecnie nazywamy żarówką. Grafitowy żarnik wynaleziony przez Swana nie dawał białego światła i świecił krótko.

Dopiero Edison zastąpił go wolframowym drucikiem i w ten sposób wynalazł żarówkę. Patent na nią uzyskał w 1879 roku. Ale jego wynalazek powoli odchodzi do lamusa. Tradycyjną żarówkę coraz częściej zastępują LEDY lub halogeny, które zużywają mniej energii i dlatego chętniej stosowane są w gospodarstwach domowych. Czym się różnią i jaka żarówka najlepiej sprawdzi się w naszym domu?

Czym właściwie jest żarówka?

Wolframowy drucik, zwany żarnikiem umieszczony w szklanej próżniowej bańce lub napełnionej gazem nagrzewa się do wysokich temperatur, dzięki czemu rozświetla się dając białe światło. Oto cała tajemnica tradycyjnej żarówki, umieszczanej w lampach w większości gospodarstw domowych. Do niedawna na polskim rynku dostępne były żarówki matowe, zwane tez mlecznymi, jednak okazało się, że zużywają dużo więcej energii, więc wycofano je ze sprzedaży.

Do lamusa odchodzą jednak także przezroczyste świetlówki, nie dostaniemy też już takich o mocy 100 W. Dzięki próbom obchodzenia unijnego prawa, żarówki żarowe wciąż są dostępne w naszych sklepach, jednak trzeba pamiętać, że ich krótka żywotność (świecą jedynie około stu godzin) mimo niskiej ceny rynkowej jest kompletnie nieopłacalna.

żarówki

Halogen, czyli większa siła światła

Świetlówki halogenowe przebojem weszły do polskich domów. Ich działanie zbliżone jest do żarówek tradycyjnych. Podobnie jak w ich przypadku wolframowy żarnik rozgrzewa się w szlachetnym gazie, z tą tylko różnicą, że jest do niego dodany halogen. Dzięki temu światło jest jaśniejsze i bardziej równomierne. Największą zaletą tego typu świetlówek jest ich energooszczędność. Zależnie od rodzaju mogą zużywać nawet do 45 procent mniej energii niż tradycyjne świetlówki. Jaka żarówka świeci dwudziestokrotnie albo nawet i trzydziestokrotnie dłużej od tradycyjnej? Właśnie halogen. Dlatego wybór wydaje się prosty.

Nie gasisz światła? Postaw na świetlówkę kompaktową

Wybór używanej przez nas żarówki uzależniony jest także od sposobu w jaki wykorzystamy świetlówkę. W przypadku miejsc do pracy, gdzie światło zapalone jest przez wiele godzin, dobrym rozwiązaniem będą świetlówki kompaktowe. Spiralne kształty, pokryte luminoforem nie działają jednak jak tradycyjne źródła światła. Łatwo zauważyć to w trakcie pstryknięcia włącznika. Świetlówka kompaktowa potrzebuje dwóch sekund aby rozbłysnąć pełnym światłem, dlatego nie ma sensu stosowanie jej przy nocnym stoliku bądź w łazience, gdzie częstotliwość gaszenia i zapalania światła jest większa.

Świetlówki ledowe. Oszczędzaj, ale płać więcej

Żarówki w technologii ledowej to najbardziej innowacyjna technologia w dziedzinie oświetleniowej. Jaka żarówka sprawdzi się przez lata? Tylko LED, który może świecić non stop nawet przez sześć lat. No i jest zdecydowania tańsza w zużyciu energii niż tradycyjne źródła światła. Zużywa mniej energii od normalnej świetlówki o całe osiem procent. Niestety nie jest to tanie rozwiązanie. Dlatego częściej niż jako główne źródło światła w naszych domach, żarówki ledowe pełnią rolę dodatkową lub dekoracyjną.

żarówka

Moc, gwint i inne parametry

O rodzaju danej żarówki decyduje też szereg innych czynników. Dlatego oprócz pytania jaka żarówka sprawdzi się w kuchni, a jaka w piwnicy należy jeszcze sprawdzić inne parametry. Pierwszym jest rodzaj gwinta, który źle dobrany nie pozwoli nam swobodnie wkręcić świetlówki. Na polskim rynku dostępne są gwinty różnego rodzaju. Najpopularniejszy z nich, zwany też trzonkiem Edisona to E27, pasuje do większości domowych lamp. Równie popularny w wypadku mniejszych żarówek kulkowych lub tych w kształcie świec, jest gwint o symbolu E14.

O tym jaka żarówka będzie nam potrzebna decyduje także jej moc. To od niej zależy jak bardzo uda się rozświetlić dane pomieszczenie. W malutkich kuchniach bądź łazience w zupełności wystarczą żarówki o mocy 2 do 40W. Pokój o powierzchni około 20 metrów kwadratowych oświetli żarówka o mocy 60 do 75 W, a ogromny salon bądź duży przedpokój potrzebował będzie światła o mocy 100 W. wybierając żarówki nie zapomnijmy też o różnych rodzajach napięcia. Sprawdzajmy dobrze na opakowaniu, aby udało się obejść bez transformatora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here