90085119 poczatki.indd
Tytuł: Początki. Jak wydarzenia w czasie ciąży wpływają na późniejsze zachowania dziecka i dorosłego człowieka?
Autor: Annie Murphy Paul
Ilość stron: 113

Zjeść rybę, czy lepiej nie? Pracować czy odpoczywać? Co znaczy stres dla ciężarnej? Lampka wina mi chyba nie zaszkodzi? A dziecku? Czy na pewno muszę łykać te witaminy? W jaki nastrój się wprowadzać? Jak zachoruję na grypę, to jak to wpłynie na dziecko? Co tak naprawdę oznacza, że jako kobieta ciężarna jestem pod ochroną? Na takich i na wielu innych pytaniach, które przychodzą do głowy kobietom w ciąży oparta jest książka „Początki”. Jej autorka Annie Murphy Paul z zawodu dziennikarka i pisarka, sama będąc w drugiej ciąży, podjęła się próby przedstawienia w miarę szerokich odpowiedzi na powyższe pytania, pokazując jednocześnie ile w późniejszym życiu człowieka zależy od jakości okresu prenatalnego. W tym celu prowadzi nas przez badania ostatnich dziesięciu lat i to nie tylko medyczne, ale i ekonomiczne, jej rozmówcami są uczeni z całego świata różnych specjalności. Całość pokazuje jak zmieniało się podejście do ciąży i do wpływu matki na płód. Autorka opisuje i wyjaśnia wyniki badań w sposób niezmiernie przejrzysty, bez zbędnego nagromadzenia szczegółów, a z przełożeniem na rzeczywistość kobiety i płodu. Przedstawia jak to co je, pije i co przeżywa ciężarna wpływa na to jakie będzie jej dziecko w przyszłości. Ciąża jawi się tu jako nie tyle okres oczekiwania, co kształtowania przyszłych losów dziecka.

Zanim zabrałam się do czytania, pomyślałam, że dla mnie to będzie powtórka z rozrywki – tyle już przeczytałam książek o ciąży, sama ją przeżyłam. Tymczasem koncepcja, że na to jacy jesteśmy wpływa nie tylko wychowanie i geny, ale i z warunki, jakich doświadczamy przed urodzeniem, wywarła na mnie duży wpływ i inaczej spojrzałam na swojego synka. W świetle przedstawianych badań i rozmów, dziecko w momencie narodzin to nie tyle niezapisana karta, co już ukształtowany człowiek z temperamentem, skłonnościami do chorób, określonych nastrojów, nadwagi etc. Niesamowite było dla mnie prześledzenie wraz z autorką losów ludzi, których matki w okresie ciąży doświadczyły głodu (w czasie II wojny), traumy (jak atak na World Trade Center), czy nosiły w sobie wirusa grypy hiszpanki. Badania związane z wpływem diety, palenia papierosów czy picia alkoholu były mi wcześniej znane, ale dopiero w trakcie tej lektury zobaczyłam złożoność tego procesu szczególnie w połączeniu z sytuacją społeczno-finansową kobiety.

Jakość życia matki w okresie ciąży okazuje się tu równym genom i wychowaniu wyznacznikiem kondycji dziecka/dorosłego, z efektami widocznymi po latach od narodzin. Na ileż to rzeczy powinna zwracać uwagę kobieta, by nie szkodzić swemu potomstwu! Zdając sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką te wszystkie badania nakładają na kobietę, Annie Murphy Paul pisze: w żadnym z tych odkryć (przedstawianych w książce) „nie ma nic, co by zmieniało status kobiet w ciąży jako obywateli z pełnymi prawami lub jako ludzi z wolnością wyboru i wolną wolą”. Decyzja o tym, jak troszczę się o siebie i swoje nienarodzone dziecko autorka zawsze pozostawia Czytelniczce. Książka zwraca uwagę na to, by zacząć przewidywać jak to, co robimy w ciąży kształtuje nasze dzieci, ale jednocześnie nie dać się zamknąć w gorset nakazów i zakazów, bo kobieta nadal pozostaje jedynym dysponentem swego ciała. Polecam tę książkę, bo pozwala ona przyjrzeć się konsekwencjom swoich różnych wyborów i świadomie wybrać swoją drogę.

Agnieszka Szczepanik