Poznaj zastosowanie i właściwości filcu

Filc to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Ze względu na swoje właściwości oraz estetyczny wygląd bywa używany do wyrobu różnego rodzaju wyrobów artystycznych, ubrań czy elementów wyposażenia wnętrza. Jego właściwości akustyczne oraz termoizolacyjne sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany w magazynach, fabrykach czy studiach nagrań. Filc tapicerski wykorzystywany jest w procesie wyrobu mebli – między innymi do ochrony tkanin i gąbki przed sprężynami. Wyróżnić można także filc techniczny. Naprawdę trudno o innych, bardziej wszechstronny materiał! Dowiedz się, do czego jeszcze bywa stosowany filc oraz jak może Ci się przydać.

Filc i jego zastosowanie

Filc należy do jednego z najstarszych wyrobów włókienniczych. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się około 6,5 tyś lat temu i pochodzą z terenów obecnej Turcji. Nawet na Syberii produkowano wysokiej jakości filc w latach około 600 p.n.e. Materiał ten cieszy się niezwykłą popularnością aż do dzisiejszych czasów. Wytwarza się go z sierści zwierząt hodowlanych – najlepiej sprawdza się w tym celu wełna z owiec. W ostatnich czasach, coraz częściej stosuje się w tym celu również włókna sztuczne – niekiedy surowce sztuczne i naturalne bywają mieszane, aby uzyskać wyrobów o idealnych właściwościach. Z roku na rok filc staje się coraz chętniej używany i odkrywa się coraz to nowsze zastosowania, w których sprawdza się perfekcyjnie. Dawniej stosowany był głównie do produkcji ubrań w tym kapeluszy i beretów. Wraz z rozwojem mechanizacji stosuje się uszczelki z filcu. Sprawdza się też jako materiał wygłuszający nieprzyjemne dźwięki zarówno w budynkach, jak i samochodach. W dalszym ciągu chętnie wykorzystuje się go do robienia ozdób i biżuterii oraz artykułów odzieżowych.

Jakie właściwości ma filc?

Dlaczego filc cieszy się tak dużą popularnością i szerokim zastosowaniem? Głównie ze względu na swoje właściwości. Jest naprawdę wyjątkowym materiałem! Między innymi dlatego, że charakteryzuje się dużą elastycznością, a zarazem wytrzymałością. Nie straszne mu trudne warunki przemysłowe, w tym wysokie lub niskie temperatury, wilgoć czy agresywne środki chemiczne. Skutecznie poprawia akustykę wnętrz oraz pozwala zatrzymać ciepło w pomieszczeniach. Nie brudzi się oraz nie kurzy – w dodatku jest ekologiczny i w pełni bezpieczny. Do jego cech charakterystycznych należy też gładka powierzchnia, która pozwala na przyleganie do uszczelnianej powierzchni. Wykazuje dużą wytrzymałość na rozerwanie, ścieranie czy zginanie. Jest higroskopijny oraz pyłochłonny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here