Rodzaje przycisków do spłuczek

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie toalety w instalacji łazienkowej bez odpowiedniego przycisku spłukującego. Odgrywa on niezwykle ważną rolę praktyczną, a przy tym stanowi dekoracyjne dopełnienie wystroju pomieszczenia. Przyciski często dołączane są do stelażu, jednak istnieje też możliwość ich samodzielnego doboru. Dostępne w sprzedaży modele różnią się rodzajem tworzywa, kolorystyką, kształtem czy technologią wykonania. Umiejętny dobór konkretnego przycisku pozwoli na wygodne i przyjemne korzystanie z toalety.

Sposób uruchamiania i budowa przycisku

Jedną z głównych kwestii przy wyborze przycisku powinien być sposób uruchamiania. Najbardziej tradycyjne są modele manualne, które obsługuje się poprzez wciśnięcie dłonią. Zdecydowanie nowocześniejsze rozwiązanie to przyciski elektroniczne, które zwykle są całkowicie bezdotykowe. Często można je spotkać w miejscach publicznych, gdzie zwiększają wygodę i higienę użytkowania. Taki spłukujący przycisk posiada wbudowany czujnik na podczerwień, który na podstawie wprowadzonych wcześniej ustawień umożliwia automatyczne spłukiwanie. W takich spłuczkach wystarczy jedynie wykonanie ruchu ręką przed płytą WC, aby uruchomić swobodny spływ wody. Jeszcze innym typem jest przycisk pneumatyczny. W tym przypadku spłukiwanie odbywa się ręcznie, poprzez przekazanie ruchu płytki spustowej na zawór spustowy przy pomocy sprężonego powietrza. Rozwiązanie to polecane jest w razie konieczności zachowania dystansu między misą WC, a przyciskiem. Da się zainstalować go zarówno w ścianie, jak i przy podłodze. Sprawdza się chociażby w łazienkach użytkowanych przez osoby starsze lub niepełnosprawne.

Przycisk do spłuczki – funkcje dodatkowe i materiały

Z praktycznego punktu widzenia kluczową cechą przycisku powinno być optymalne dozowanie wody. Poszczególne produkty składają się zwykle z dwóch mniejszych podzespołów, które odpowiadają za ilość litrów zużywanych podczas jednorazowego spłukiwania. Wiele przycisków umożliwia korzystanie z funkcji odciągu powietrza zanieczyszczonego, co zwiększa komfort użytkowania łazienki. Interesujący efekt da się uzyskać poprzez zastosowanie modelu ze specjalnym podświetleniem. Taki przycisk może znacząco uatrakcyjnić wygląd pomieszczenia i umożliwić nocne korzystanie z WC bez zapalania światła głównego. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są kolorowe diody, które świecą przez cały czas lub tylko okresowo. Najbardziej nowoczesne modele wyposażone są w system odciągania zapachów oraz aktywne filtry węglowe. W takim przypadku odprowadzanie powietrza odbywa się przez otwory boczne zlokalizowane w przycisku. Przyciski przeznaczone do spłuczek najczęściej powstają z plastiku, który może dodatkowo posiadać chromowane wykończenie. Występują w różnych wariantach kolorystycznych. Plastik jest tani, łatwy w czyszczeniu i odporny na warunki panujące w łazience. Przyciski powstają też z bardziej szlachetnych materiałów, np. szkła czy stali. Wyglądają bardziej elegancko, ale są droższe i wymagają większej ostrożności podczas czyszczenia.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here