Zasiłek rodzinny w Niemczech – kiedy można go otrzymać?

0
1360

Legalna praca w Niemczech, prócz oczywistych zalet finansowych, wiąże się również z możliwością skorzystania z różnego rodzaju przywilejów. Socjal w Niemczech, choć w ostatnich latach nieco ograniczony, wciąż nie ma sobie równych w porównaniu z większością krajów europejskich. Jeśli zatem pracujesz w Niemczech i masz na utrzymaniu dzieci, możesz ubiegać się o zasiłek rodzinny z niemieckiego urzędu. Jak to zrobić?

Kto ma prawo do Kindergeld?

Podstawą możliwości ubiegania się o tego typu dodatek socjalny w Niemczech jest podjęcie legalnej pracy. Co ważne, na terenie Niemiec trzeba pracować przynajmniej przez 183 dni w roku. Jeśli spełniasz tego typu kryterium, a zatem odprowadzasz podatki w Niemczech i masz niepełnoletnie dzieci, ewentualnie dzieci pełnoletnie, ale uczące się i wciąż będące na Twoim utrzymaniu (do 25 roku życia), możesz liczyć na uzyskanie prawa do Kindergeld, czyli niemieckiego zasiłku rodzinnego na dzieci. Socjal w Niemczech na dzieci jest nieco wyższy niż w Polsce, a zatem opłaca się z niego korzystać. Aktualnie możesz liczyć na 184 euro na dziecko, gdy masz jedno lub dwoje dzieci, na 190 euro na trzecie dziecko i 215 euro na czwarte oraz kolejne dzieci. Są to kwoty znacząco wyższe od popularnego pięćset plus w Polsce, a zatem jeśli pracujesz w Niemczech, warto postarać się o tego typu zasiłek.

Co zrobić, by otrzymać Kindergeld?

Poza spełnieniem wspomnianych wcześniej warunków formalnych należy jeszcze wypełnić i złożyć w urzędzie odpowiedni dokument. Osoby, które nie znają niemieckiego lub mają problem z ustaleniem, czy rzeczywiście przysługuje im prawo do takiego dodatku socjalnego w Niemczech, zawsze mogą zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Na rynku działa wiele podmiotów, które pomagają w załatwieniu wszelkich formalności związanych ze sprawami podatkowymi w Niemczech. Wystarczy zgłosić się do takiej firmy, a ona pokieruje już całą sprawą. Poinformuje, jakie dokumenty musimy dostarczyć, wypełni odpowiednie formularze i złoży je we właściwych urzędach.

Osławiony socjal w Niemczech wciąż stoi na wysokim poziomie. Państwo niemieckie dba o ludzi, zwłaszcza jeśli są to osoby na stałe mieszkające na terenie Niemiec, legalnie tam pracujące, a tym samym odprowadzające podatki. Warto jednak pamiętać, że nie trzeba na stałe mieszkać w Niemczech, by otrzymać Kindergeld. Jeśli nie masz pewności, czy kwalifikujesz się do otrzymania zasiłku rodzinnego w Niemczech, skontaktuj się z wyspecjalizowaną agencją prawną, która doradzi i pomoże w przygotowaniu ewentualnego wniosku do niemieckiego urzędu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here