jak przycinać tuje

Tuje spotykane również pod nazwą żywotniki na stale wpisały się w nasz krajobraz i stały się nieodłącznym elementem wielu przydomowych ogródków. Wybierane są nie tylko ze względu na piękny kolor podczas całego roku, ale też bardzo łatwą pielęgnację i szybki wzrost.

Tuje są jedną z najtańszych roślin na rynku, dzięki której w ogrodzie stworzyć można osłonę przed wiatrem, ale również osłonić się od oczy sąsiadów i stworzyć przytulny kącik relaksu. Uważa się, że tuje nie wymagają dużych nakładów pracy i pielęgnacji i są na tyle odporne, że nie trzeba ich szczególnie osłaniać podczas zimy.

Tuje nie wymagają specjalnego przycinania, przycinamy głównie po to aby nadać im odpowiedni kształt i utrzymać ich rozmiar. Każda z odmian wymaga trochę innego traktowania, bo częstotliwość przycinania zależy od odmiany i przeznaczenia. Najpopularniejsze i najczęściej spotykanie tuje rosnące w żywopłocie oraz te, które używane są do formowania na rzeźb ogrodowych zaleca się przycinać 2-3 razy w ciągu sezonu. Rośliny, których wzrost nie jest tak intensywny przycina się gdy urosną zbyt duże i chcemy nadać im pożądany kształt.

Kiedy i jak przycinać tuje?

Tuje w pierwszym okresie od posadzenia muszą się prawidłowo zakorzenić, wtedy nie powinno się ich przycinać. Drzewka powinny osiągnąć wysokość około 1,5 metra, wtedy pierwsze cięcie należy wykonać dopiero na wiosnę. najlepszym okresem na przycinanie tui jest okres od marca do sierpnia, a przycinanie można powtarzać nawet 3 razy w ciągu sezonu. Oczywiście pierwsze cięcie należy przeprowadzić na wiosnę, gdy formują się młode pąki, kolejne cięcia mogą być latem, ale nie później niż w sierpniu, aby młode gałęzie zdążyły zdrewnieć przed zimą.

ogród i tuje

Bardzo ważne, jest aby nie przycinać tuj chaotycznie, prawidłowe cięcia spowodują ładny rozrost drzewka dlatego podczas pierwszego wiosennego cięcia przycinamy pędy około połowę ich długości. Wiosna to czas aby usunąć zdrewniałe gałązki, które często zauważyć można w środkowej części drzewka. Kolejne cięcie powinno ograniczyć się już tylko do końcówek pędów.

Najlepiej odciąć około 1-2 centymetrów, co spowolni krzewienie się drzewka i przygotuje je na trudniejszy okres jakim jest zima. Dobrze aby do czasu pierwszych przymrozków roślina miała już zdrewniałe końcówki pędów, dzięki temu będzie ona odporna za niekorzystne warunki atmosferyczne.

Bardzo wielu posiadaczy tuj nie zajmuje się pielęgnacją tuj w ogóle, czy takie zabiegi są tujom potrzebne? Oczywiście zależy to od efektu jaki chcielibyśmy uzyskać i czasu jakim dysponujemy na pielęgnacje ogrodu. Niemniej jednak każda roślina, nawet na niewymagająca jaka jest tuje wymaga zajęcia się nią. Tuje które nie są pielęgnowane, bardzo często wewnątrz posiadają brązowe, zdrewniałe gałązki, dowiadujemy się o nich gdy drzewko zacznie przysychać i pojawi się brązowa plama w naszych żywopłocie, odpowiednia pielęgnacja pozwoli temu zapobiec, ale też zadziałać odpowiednio wcześnie.

Oczywiście można suche drzewko wymienić, mając na uwadze koszt zakupu nowego, ale chyba każdego zapalonego ogrodnika bardziej cieszy piękna zdrowa roślina, niż perspektywa rewolucji w ogrodzie. Bardzo pomocne w pielęgnacji są dostępne w praktycznie wszystkich sklepach ogrodniczych, nawet tych sieciowych, narzędzia.
Coraz częściej spotykane w ogrodach rośliny formowane cieszą nie tylko oko, ale stanowią atrakcje w ogrodzie. Ich formowanie i pielęgnacja wymaga pokładów cierpliwości i znajomości kilku trików.

tuje

Formować roślinę może każdy, gdyż internetowe poradniki krok po kroku pokazują jak to zrobić. Jeśli przymierzamy się do formowania drzewka, tuje nadają się do tego idealnie. W tym przypadku posiadanie kilku niezbędnych narzędzi takich jak nożyce czy nożyk jest niezbędne. Oczywiście systematyka i cierpliwość jest również wskazana, bo zazwyczaj efekt, który będzie nas zadowalał można uzyskać dopiero po kilku cięciach, a cały proces formowania drzewka może zająć kilka lub kilkanaście tygodni.

Pielęgnacja roślin nie musi być trudna i pracochłonna

W zależności od posiadanych w ogrodzie roślin oraz zasobność naszego portfela, można zaopatrzyć się najróżniejsze narzędzia do cięcia i przycinania. Niskie rośliny i krzewy najczęściej przycina się ręcznym sekatorem, natomiast nożyc do gałęzi używa się w przypadku wyższych roślin i drzewek. Bardzo ciekawym urządzeniem do przycinania płotów i żywopłotów są nożyce mechaniczne, najczęściej spotykane sprzęty są wyposażone w wymienny akumulator. Dzięki nim mamy możliwość precyzyjnego, ale też szybkiego przycięcia nie tylko tuj, ale również innych roślin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here