produkcja procesowa

Odpowiedni system ERP może w znacznym stopniu wpłynąć na działalność przedsiębiorstwa. Jednak należy pamiętać, że produkcja procesowa wymaga zastosowania rozwiązań dopasowanych do konkretnej działalności. Dlatego system do zarządzani musi być wybierany bardzo ostrożnie i odpowiedzialnie.

Zalety wprowadzenia ERP

Podstawowym powodem, dla którego warto niezwłocznie wprowadzić system ERP w firmie jest znaczne obcięcie kosztów. ERP wpływa na wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa. Integruje procesy magazynowe, automatyzuje zamawianie surowców oraz odbiór produktów gotowych oraz przyśpiesza pracę we wszystkich działach wspomagających główną działalność.

Produkcja procesowa wymaga indywidualnego podejścia ze strony dostawcy metody ERP i tym samym wydłużonego czasu wprowadzania systemu do firmy. Jednak korzyści wynikające z integracji wszystkich obszarów produkcji znacznie przewyższają chwilowe niedogodności.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu ERP?

Przede wszystkim system musi być dopasowany do specyfiki działalności firmy. Dlatego prowadząc rozmowy, trzeba dokładnie określić profil przedsiębiorstwa i przedstawić swoje wymagania odnośnie do systemu. Jeśli w firmie działa już system odpowiedzialny za któryś z obszarów, należy się zastanowić czy będzie on zlikwidowany, czy ma być zintegrowany z nowymi rozwiązaniami.

System ERP musi także posiadać opcję umożliwiającą rozbudowę o dalsze moduły. Jest to ważne zwłaszcza dla firm dopiero rozwijających swoją działalność. Niektóre rozwiązania, które nie są konieczne na początkowym etapie mogą okazać się niezbędne w trakcie dalszej działalności. Jeśli system nie będzie mógł być elastycznie dostosowywany do wymogów firmy, trzeba będzie go wymienić na inny.

Wprowadzenie systemu ERP krok po kroku

Wdrożenie informatycznych rozwiązań należy dokładnie zaplanować, aby nie zakłócić działalności firmy. Produkcja procesowa wymaga szczególnego przygotowania i rozpisania harmonogramu.

Wprowadzenie systemu może zająć nawet kilka miesięcy i musi obejmować dokładne rozpisanie wszystkich procesów zachodzących w firmie. Dopiero w kolejnym etapie do negocjacji zapraszane są firmy zajmujące się oprogramowaniem, które przedstawiają swoje rozwiązania ściśle dopasowane do przedstawionych wymagań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here