tv w salonie

W dzisiejszych czasach telewizor zajmuje centralne miejsce w naszych salonach. Dzisiaj korzystamy z niego już nie tylko do oglądania telewizji, ale traktujemy go również jako domowe centrum rozrywki. Okazuje się bowiem, że możemy na nim swobodnie oglądać filmy i seriale online, jak i komfortowo podłączyć do niego naszą konsolę do gier.

Jeśli więc decydujemy się na zakup nowego urządzenie stajemy przed wyborem kupna telewizora z ekranem LCD, OLED lub QLED. Dodatkowo, musimy wiedzieć jaki typ Smart TV nam odpowiada i dla niewprawionego użytkownika całe te nazewnictwo może nam przysporzyć problemów. Zacznijmy jednak od tego czym różnią się od siebie wyświetlacze, oraz który z nich będzie najlepszym wyborem.

Najstarszą i raczej najgorszą jakościowo będzie technologia telewizorów z wyświetlaczem LCD

Takie rozwiązania cechuje dużo jaśniejsza czerń obrazu, dużo niższym kontrastem oraz tym, że jeśli będziemy oglądać telewizję pod kątem, to nie będziemy widzieli ładnych kolorów. Jednak oferta takich telewizorów jest zdecydowanie szersza niż innych, możemy zatem kupić ekrany o małej przekątnej, jak i o tej imponującej.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie technologia OLED, posiadające panele z organicznymi diodami LED, które same wytwarzają światło. Gwarantuje to nam doskonałą czerń obrazu, jak i jego nieskończony kontrast. Dodatkowo możemy oglądać telewizję pod dowolnym kątem z zachowaniem bardzo dobrej jakości kolorów. Jednak takie rozwiązanie posiada również swoje wady.

telewizor 55 cali

Po pierwsze za takie rozwiązanie trzeba naprawdę sporo zapłacić. Będą to kwoty nawet dwukrotnie wyższe niż jeśli kupilibyśmy taki sam telewizor z technologią LED. Dodatkowo diody organiczne potrafią się wypalać. Oznacza to, że nasz telewizor może odmówić posłuszeństwa dużo szybciej niż byśmy chcieli. Zastosowanie technologi OLED stosuje się za to w bardzo dużych ekranach, więc jeśli zastanawiamy się jaki telewizor 55 cali wybrać, to możemy z pewnością postawić na takie rozwiązanie.

Na rynku dostępna jest także technologia QLED i pomimo tego, co może nam się wydawać, że będzie to jeszcze lepsza technologia niż ta z diodami organicznymi to jednak jesteśmy w błędzie. Dużo bliżej jej do technologi LCD, jednak posiada znacznie lepszą jakość kolorów. Jest to dla nas tak zwany złoty środek, jednak jeśli już decydujemy się na jakiś sprzęt, najlepiej będzie kiedy dołożymy parę złotych na coś z czego będziemy zadowoleni w stu procentach.

Jeśli postanowimy, że kupujemy bardzo duży telewizor powinniśmy zadbać również o to, żeby jego rozdzielczość był jak najwyższa. Pozwoli nam to na odtwarzanie obrazu bogatszego w detale. Pamiętajmy jednak, że dzisiejsza telewizja nie obsługuje jeszcze formatów 4K, więc jego możliwości wykorzystamy dopiero w momencie, w którym podłączymy do niego konsolę do gier, lub nasz komputer i odtworzymy jakiś film.

Następną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, będzie odpowiedni rozmiar naszego telewizora. Najczęściej jednak kierujemy się zasadą, że im większy ekran, tym lepiej. W zasadzie mamy rację, jednak powinniśmy zadbać o to, żeby do krótkiego salonu nie kupić zbyt dużego ekranu, bo będziemy po nim błądzić wzrokiem. Od pewnego czasu mamy również możliwość wyboru między ekranem płaskim, jak i ekranem zakrzywionym. Ta druga opcja stworzona została, żeby dopasować się do naturalnej krzywizny oka.

jaki telewizor 55 cali

Będzie to świetnym rozwiązaniem do zakupu, ale tylko w momencie, w którym oglądamy telewizje tylko z jego centralnego punkty. Nie ma mowy zatem, żebyśmy zaprosili do siebie znajomych i pozwolili usiąść im gdzieś z boku. Takie rozwiązanie sprawdza się zatem w sypialni, jednak do salonu, który jest miejscem spotkań nie będzie spełniał swojej funkcjonalności. Zatem, jeśli stoimy przed wyborem ekranu i zastanawiamy się pomiędzy jego standardową płaską opcją a technologią zakrzywionego ekranu to musimy wiedzieć, że płaski telewizor sprawdzi się zawsze, a zakrzywiony ma pewne ograniczenia.

Dzisiaj telewizory również wyposażone są w przeróżne dodatkowe oprogramowanie, które nazywa się Smart TV. Dzięki czemu będziemy mogli w bardzo prosty sposób podłączyć do niego swój telefon oraz korzystać z dodatkowych funkcji odtwarzania Youtube, czy przeglądarki internetowej.

Pamiętajmy jednak, że różne marki telewizorów oferują różne rozwiązania, zatem powinniśmy przede wszystkim dowiedzieć się jakie dodatkowe opcje oferuje dany Smart, nim pójdziemy do sklepu po nowe urządzenie. Teraz gdy już wszystko wiemy o tym, jakimi cechami kierować się podczas wyboru telewizora, żadna specyfikacja nas już nie zaskoczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here