szpital

Polska to kraj, w którym zakazane jest przerwanie ciąży (poza trzema przypadkami, takimi jak np. gwałt lub sytuacja, w której ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki). Mimo to jednak, co roku około 150 tysięcy Polek decyduje się na przerwanie ciąży.

Wyjeżdżają w tym celu na Słowację, do Czech i do innych krajów, w których można legalnie i bezpiecznie usunąć ciążę. Dodatkowo też, kwitnie interes usuwania ciąż nielegalnie w Polsce. Które rozwiązanie jest lepsze: wyjazd do innego kraju, czy decyzja o przerwaniu ciąży nielegalnie w Polsce? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie!

Aborcja: w Polsce czy za granicą? Podstawowe informacje

Jeśli kobieta, która zdecyduje się na wyjazd za granicę przerwie tam ciąże, zostanie obsłużona przez wykwalifikowany personel medyczny. Niestety jednak, rachunek za taką usługę będzie wysoki. W Polsce jest zdecydowanie taniej, ale nigdy nie wiemy na kogo trafimy. Gdy zabieg przebiegnie z powikłaniami, nie będziemy mieli do kogo zwrócić się o pomoc w wyciągnięciu konsekwencji. Wszak prawo nie stoi w obronie przestępcy.

Wyjazd do Niemiec w celu dokonania aborcji
Polka, która chce dokonać bezpiecznej aborcji za granicą może udać się na przykład do Niemiec. W profesjonalnej, legalnej i w pełni normalnie działającej klinice, która znajduje się około 40 km od granicy z naszym krajem, można dokonać swobodnie aborcji. W klinice pracują nawet polscy lekarze, którzy dokonują zabiegu.

Niemcy to kraj, w którym aborcja jest legalna do momentu, kiedy dziecko kończy trzeci miesiąc życia. Niemcy pracujący w klinice twierdzą, że Polki bardzo stresują się w momencie przyjmowania na oddział. Nasi zachodni sąsiedzi podchodzą do sprawy bardziej na luzie. Aborcja w tym kraju jest legalna i nie jest obarczona społecznym tabu tak bardzo jak w Polsce.

jak usunąć ciążę

Polski lekarz przeprowadzający aborcje w Niemczech
Ocenia się, że do wspomnianej kliniki przyjeżdża co tydzień około 12 nowych Polek, które chcą usunąć dziecko. Są to pacjentki w najróżniejszym wieku, najróżniejsze pobudki nimi kierują. Pochodzą z różnorodnych środowisk: od sprawnych osób prowadzących własne biznesy, po bezrobotnych, które zaciągnęły kredyt na aborcję. Jak kobiety trafiają na zabieg do Niemiec?

Wszystko dzięki polskiemu lekarzowi, który pracuje w niemieckiej klinice i prowadzi swoją stronę internetową w języku polskim. Informuje kobiety o tym, jak usunąć ciążę poprzez wizytę w Niemczech. Często to polscy lekarze pracujący na terenie naszego kraju pomagają kobietom wyjechać do Niemiec lub innego kraju. Dają im na kartce adres i numer telefonu lekarza stacjonującego za granicą. Każą kobiecie przepisać dane, a następnie drą i wyrzucają swoją kartkę.

Ile kosztuje usuniecie ciąży w klinice w Niemczech?
Koszt legalnego i bezpiecznego usunięcia ciąży w klinice w Niemczech z polskim lekarzem to 500 euro. Gdy ciąża ma 10 do 12 tygodni, wówczas cena wzrasta do 550 euro. Są to ceny zdecydowanie niższe niż w Polsce.
Jeśli chcemy usunąć nielegalnie dziecko u polskiego ginekologa działającego prywatnie, w tak zwanym podziemiu aborcyjnym, wówczas musimy przygotować się na wydatek rzędu 6 tysięcy złotych.

Jak usunąć ciążę w Polsce?

Gdzie szukać lekarzy, którzy na terenie Polski przeprowadzą aborcję? Najprostsza odpowiedź: w internecie i w ogłoszeniach w prasie papierowej. Pomocne będą również koleżanki, grupy na portalach społecznościowych, a także kontakt z samym ginekologiem działającym legalnie. Nawet jeśli sam nie przeprowadzi zabiegu (oczywiście poza godzinami pracy w klinice), to poda telefon do kolegi lub zasłyszanej osobie, która takich aborcji dokonuje. Okazuje się, że w Polsce mimo restrykcyjnego prawa można przez wiele lat przeprowadzać aborcje i nic nikomu w tej kwestii nie grozi. Policja zdaje się o tym wiedzieć, ale wszyscy przymykają oczy.

kobieta w szpitalu

Jak wygląda zabieg usunięcia ciąży?
Gdy udamy się do kliniki, zabieg przeprowadzenia usunięcia ciąży będzie wyglądał podobnie jak ten, gdy usuwa się łożysko po porodzie. Odsysa się wnętrze macicy. Zabieg jest bezbolesny (o ile oczywiście zastosuje się znieczulenie miejscowe). Wszystko trwa około 15 minut. Pacjentki jeszcze tego samego dnia zostają wypisane do domu.

Aborcja farmakologiczna
Kobiety, które nie chcą wyjeżdżać za granicę ani nie stać ich na wizytę nielegalnie u polskiego ginekologa, który podjąłby się usunięcia ciąży, czasami decydują się na aborcję farmakologiczną. Często kupują specyfiki w internecie, w tym na najpopularniejszych portalach aukcyjnych. Dostają je od koleżanek lub udają się nawet na bazar.

Dostają leki, których działania dokładnie nie znają. Dla bezpieczeństwa biorą dawki duże – często śmiertelne, jak się później okazuje. Nie zawsze udaje się po takim akcie usunąć ciążę. Wtedy płód jest uszkodzony, a kobiecie niekiedy już brakuje psychicznej odporności, aby przeprowadzać sprawę do przodu. Sytuacja robi się dramatyczna.

[Głosów:88    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here