Lista korzyści, które niesie za sobą stosowanie diety ketogeniczej, jest naprawdę długa. Nie chodzi tylko o redukcję tkanki tłuszczowej ale także o ogólną poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Osoby na diecie keto doskonale wiedzą, że czasem, w wyjątkowych okolicznościach, mogą spodziewać się wybicia ze stanu ketozy. Niekiedy dzieje się to całkowicie przypadkiem, a inni robią to z pełną świadomością. Najważniejsze jest jest to żeby wiedzieć, jak szybko ponownie wejść w ketozę.
Czym jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna polega na mocnym ograniczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów z menu. Keto jadłospis składa się głównie z dań bogatych w zdrowe tłuszcze, które są głównym składnikiem odżywczym na diecie keto. Przejście na dietę keto wiąże się z całkowitą transformacją metabolizmu. Organizm człowieka będącego na diecie keto, pozostaje w stanie ketozy co oznacza, że głównym źródłem energii stają się ciała ketonowe, a nie glukoza, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych diet. W dużym uproszczeniu osoby będące na diecie ketogenicznej spalają tkankę tłuszczową poprzez…odżywianie się tłuszczami.
Jak wejść w stan ketozy?
Spalanie tkanki tłuszczowe to tylko jedna z bardzo wielu zalet diety ketogenicznej. Udowodniono, że stan ketozy ma niesamowicie pozytywny wpływ na poprawę funkcjonowania wielu narządów. Istnieje przekonane, że dieta keto jest w stanie wyleczyć organizm w wielu dolegliwości, nawet tych na tle neurologicznym czy psychicznym. Zanim jednak do tego dojdzie konieczne jest wejście w stan ketozy. Wejście w stan ketozy określane jest także mianem keto adaptacji. Oznacza to, że osoba, która chce wejść w ketozę, musi ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących ilości spożywanych tłuszczy i węglowodanów.
Jak utrzymać stan ketozy?
Wejście w ketozę, czyli keto adaptacja to okres trwający około dwóch tygodni. W tym czasie ilość spożytych węglowodanów w ciągu dnia nie powinna przekraczać 5% wszystkich spożywanych składników odżywczych. Utrzymanie ketozy polega z kolei na ustaleniu indywidualnego zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze. Aby utrzymać stan ketozy, konieczne jest (przynajmniej w początkowym etapie przygody z keto) skrupulatne obliczanie makroelementów zawartych w spożywanych posiłkach.
Jak wrócić do ketozy po przerwie?
Zdarzają się sytuacje, w których utrzymanie ketozy nie jest możliwe. Oczywiście może to być także świadomy wybór osób, które na przykład chcą podczas urlopu spróbować lokalnych specjałów bez analizy zawartych w nich makroskładników. Wybicie z ketozy to nie koniec świata i nie należy się tym przejmować. Szybki powrót do ketozy jest bowiem możliwy, zwłaszcza, jeśli wcześniej długo się w niej utrzymywaliśmy. Najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem powrotu do ketozy jest…post przerywany. Konieczne jest jednak, aby podchodzić do niego w sposób rozważny i przemyślany. Krótkotrwałe ograniczenie spożywanych posiłków może być sposobem, który prowadzi nie tylko do ketozy, ale także do poprawy samopoczucia i sprawniejszego funkcjonowania wielu narządów.
Dieta keto – dlaczego warto zdecydować się na tłuszcze?
Keto jadłospis może na pierwszy rzut oka wydawać się nieco skomplikowany. Jak się jednak okazuje, komponowanie keto posiłków wcale nie jest trudne. Dodatkową motywacją może być długa lista zalet, które niesie za sobą trwanie w ketozie. Dieta keto nie tylko przyczynia się do redukcji zbędnych kilogramów, ale także zalecza i zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym także schorzeniom neurogennym i psychicznym.