Polecany psycholog Warszawa

0
1132

O zdrowie emocjonalne, podobnie jak o fizyczne należy troskliwie dbać. Duże znaczenie ma zarówno zdrowy styl życia, odpowiednia dieta, jak i unikanie stresu. Niestety, czasami mimo najszerszych starań, jedno lub drugie przestaje nam dopisywać. Zauważając u siebie niepokojące objawy, na przykład bóle brzucha czy głowy, udajemy się do specjalisty z myślą, że postawi trafną diagnozę i przepisze skuteczne leczenie. Co jednak ze zdrowiem emocjonalnym? Ono również niekiedy wymaga wsparcia, jakie udziela doświadczony psycholog. Niestety wokół psychoterapii narosło wiele mitów, które mogą zniechęcić do skorzystania z profesjonalnej pomocy. Postaramy się więc rozwiać niektóre wątpliwości.

Błędne przekonania o psychoterapii

Wiele osób uważa, że tylko osoby chore psychiczne udają się do specjalisty, jakim jest psycholog Warszawa oraz podejmują się psychoterapii. Nie jest to prawda! Tego typu zajęcia skierowane są do różnych osób. Nie tylko takich, które cierpią na zaburzenia psychiczne, ale też do każdego, kto potrzebuje wsparcia – na przykład po stracie bliskiej osoby. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi dochodzi do wniosku, że takie spotkania są formą dbania o swoje zdrowie emocjonalne oraz pomagają w prowadzeniu satysfakcjonującego życia. Decydując się na spotkania z psychoterapeutą, nie musisz obawiać się, że powie Ci, jak masz żyć albo będzie chciał podjąć za ciebie niektóre decyzje. To kolejny mit, który niepotrzebnie zniechęca osoby potrzebujące wsparcia do szukania go u profesjonalisty. Tak naprawdę, specjalista nie udziela rad – nawet nie powinien tego robić. Jego rolą jest tylko udzielenie pomocy w odkrywaniu swoich potrzeb i celów. Psychoterapeuta może zadawać pytania, ale to pacjent wyciąga wniosku i odzyskuje równowagę psychiczną, dzięki czemu sam może podejmować lepsze decyzje. Co więcej, spotkania takie nie pomogą Ci pozbyć się wszystkich problemów, ale nauczyć się z nimi żyć. Dzięki nim z czasem będziesz mógł budować zadowalające relacje i czerpać radość z życia – jest to jednak kwestia czasu.

Co warto wiedzieć o spotkaniach z psychologiem?

A może spotkałeś się ze stwierdzeniem, że dorosły człowiek sam powinien radzić sobie ze swoimi problemami? Stwierdzenie takie nie jest właściwe – przecież nikt z nas nie próbuje leczyć się na własną rękę, jeżeli odczuwa uciążliwe objawy fizyczne. W przypadku choroby każdy udaje się do specjalisty – podobnie powinna wyglądać sytuacja ze zdrowiem emocjonalnym. Wbrew pozorom, zwrócenie się o pomoc do specjalisty jest przejawem dojrzałości, odwagi oraz wewnętrznej siły. Świadoma osoba, stara się umiejętnie poradzić sobie z przeciwnościami i w tym celu korzysta z tego, co jest dostępne. Dzięki temu o wiele szybciej rozwiąże swoje problemy i poukłada życie. Czy psychoterapia jest tym samym, co rozmowa z przyjacielem? Otóż nie. Zadaniem psychoterapeuty jest nie tylko wysłuchanie pacjenta, który chce wyrzucić z siebie trudne myśli. W przeciwieństwie do przyjaciela, bierze on aktywny udział w dyskusji i stara się dążyć do konkretnych celów, ustalonych na początku współpracy. W dodatku relacja między tymi dwoma osobami jest asymetryczna – psychoterapeuta nie opowiada o swoim życiu prywatnym, nie istnieją też żadne zobowiązania między tymi osobami. Wbrew pozorom, spotkania ze specjalistą nie jest tylko analizowaniem dzieciństwa – co jest kolejnym często powtarzanym mitem. W niektórych sytuacjach konieczne jest przeanalizowanie przeszłych relacji – celem psychoterapii nie jest obwinianie kogoś, ale odnalezienie błędnych schematów działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here