Prawidłowa pielęgnacja zębów jest bardzo ważna – i to niezależnie od wieku. Zarówno dorośli, którzy mają stałe zęby, jak i dzieci powinny pamiętać o podstawowych czynnościach, takich jak regularne mycie zębów. W przypadku najmłodszych ma to jeszcze większe znaczenie, ponieważ zęby mleczne są słabej zmineralizowane od stałych, przez co stają się bardziej podatne na próchnicę oraz urazy mechaniczne. Co warto wiedzieć na temat mleczaków i jak o nie dbać?
Pierwsze zęby u dziecka – co powinieneś o nich wiedzieć?
Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka to bardzo ważne wydarzenie zarówno w ich życiu, jak i życiu dorosłych. Zazwyczaj wyrzynaj się między 3 a 8 miesiącem życia, czemu towarzyszą różne dolegliwości bólowe. Dziecko w tym czasie może więcej płakać oraz być kapryśne. Ulgę w bólu mogą nieść okłady z mokrej gazy oraz specjalne gryzaki chłodzące. Zazwyczaj do 3 roku życia maluchy mają już komplet 20 mlecznych zębów – warto jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Proces ten może przebiegać stopniowo lub bardzo gwałtownie – chociaż ogólna zasada mówi, że kolejne zęby pojawiają się co cztery miesiące, niekiedy wszystkie z nich wyrzynają się niemal w tym samym tempie. Co jednak powinno wzbudzić pewne wątpliwości u rodziców? Niepokojące jest to, jeżeli pierwszy ząb nie pojawi się do 12 miesiąca życia. W skrajnych sytuacjach może to świadczyć o nieprawidłowej gospodarce mineralno-wapniowej lub też niedoborach niektórych witamin – zwłaszcza D3. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą, jakim jest stomatolog dziecięcy Warszawa.
Dlaczego trzeba dbać o mleczaki?
Zęby mleczne są zastępowane stałymi około 6 roku życia dziecka – w tym okresie wypadają samoistnie, a proces wyrzynania się stałych zębów zostaje zakończony około 12 roku życia. Mimo, że mleczaki prędzej czy później i tak wypadną, błędem jest myślenie, że nie wymagają szczotkowania czy specjalnej pielęgnacji. Jeżeli zostaną zaatakowane przez próchnicę, może one przenieść się także na zęby stale – co więcej przyniesie dziecku mnóstwo bólu, czego rodzice z pewnością chcieliby uniknąć. Tak naprawdę, mleczaki wymagają jeszcze więcej troski i uwagi niż żeby stałe, ponieważ są one w większym stopniu podatne na rozwój bakterii. Powinny jak najdłużej być zdrowe, ponieważ odgrywają ważną rolę w nauce gryzienia, mówienia oraz uśmiechania się. Zaniedbania w tej kwestii mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej, nie tylko w młodym wieku, ale też dorosłym. Jeżeli dziecko zbyt szybko straci mleczaki, szczęka i żuchwa nie będą się prawidłowo rozwijać. Może się zdarzyć, że stałe zęby będą rosnąć jeden na drugim, co może nawet doprowadzić do wad zgryzu, nieprawidłowości w wymowie czy deformacji rysów twarzy.
Jak dbać o zęby u dziecka?
Jak więc należy dbać o mleczne zęby? Jeżeli tylko w jamie ustnej dziecka pojawiają się pierwsze wyczekiwane mleczaki, rodzice powinni przemywać je po każdym posiłku gazikiem nasączonym letnią wodą. Z czasem warto kupić dziecku pierwszą szczoteczkę do zębów z małą główką oraz pastę dopasowaną do jego wieku. Maluchy już od najmłodszych lat powinny szczotkować zęby – w przypadku niemowląt rodzice mogą wykorzystywać silikonowe szczoteczki nakładane na palec. Z czasem warto uczyć tego procesu malucha, aby wyrobił w sobie dobre nawyki mycia zębów przynajmniej dwa razy na dzień. Niemałe znaczenie ma dieta w tym wieku – słodycze powinny być wykluczone lub ograniczone do minimum. Na deser warto podawać dziecku owoce. Wskazane są też regularne wizyty u dentysty – najlepiej 2 razy w roku, ponieważ próchnica u dzieci może się błyskawicznie rozwijać.