jak namówić rodziców na psa

Nie znam dziecka, które nie zastanawia się jak namówić rodziców na psa. Tak naprawdę nie wiem czemu wszystkie dzieci marzą o zwierzaku. Faktem jednak jest, że psa chcą wszystkie dzieci. I te mniejsze i te trochę większe i niejeden nastolatek.

Co takiego jest w psach? Dlaczego wszyscy chcą go mieć? Nie mam pojęcia

Czy jednak namówienie rodziców na psa jest taką prostą sprawą. Raczej nie. Chociaż myślę, że to akurat bardzo dobrze, że nie wszyscy rodzice zgadzają się od razu na zakup zwierzaka.

Jest to bardzo poważna decyzja i koniecznie trzeba ją bardzo dokładnie przemyśleć. W tym momencie pada zawsze argument, że pies to obowiązek. Zgadzam się w 100% z tym stwierdzeniem. Chciałabym jednak spojrzeć na to z innej strony. Tak opieka nad psem jest na pewno dużym wyzwaniem. Zima czy lato, upał czy mróz, a psa 3 razy dziennie trzeba wyprowadzić na spacer. Wakacyjny urlop, a co z psem? Leczenie,a co z kosztami? Podjęcie się odpowiedzialnego przygarnięcia psa wymaga przemyślenia naprawdę wielu aspektów naszego rodzinnego życia. I nie mówimy tu o okresie roku czy dwóch. Psy żyją kilkanaście lat.

dzieci z psem

Zastanówmy się chwilę nad umysłem psa. Średnio inteligentny pies jest na poziomie 3 letniego dziecka. Czego potrzebuje dziecko. Nie chodzi tylko o zaspokojenie podstawowych potrzeb piramidy Maslowa. Jedzenie, picie, dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa to nie wszystko by pies był w rodzinie szczęśliwy. Pies, podobnie jak dziecko, potrzebuje naszej uwagi. Chce się bawić, być przytulany, miziany, chce też zadowolić swego właściciela czyli potrzebuje zadań za wykonanie, których będzie nagradzany. Pies jest zwierzęciem stadnym i tylko pełne życie w stadzie daje mu satysfakcje.

Właściwa socjalizacja psa zajmuje bardzo dużo czasu i pochłania bardzo dużo energii. Potrzebna jest też wiedza o działaniu psiego mózgu i zmysłów, którymi psy się posługują. Psy bardzo słabo widzą, świetnie słyszą i mają bardzo dobry węch. Wiedząc to, musimy zwrócić uwagę, jaki jest psi świat. Większość psów sięga naszych kolan. Zastanówmy się jak z tej perspektywy pies postrzega otoczenie? Przede wszystkim wszystko widzi w części, średniej wielkości pies nie widzi wszystkiego tego co my dostrzegamy: widzi nasze nogi, koła samochodów, siatki migając mu przed nosem. Do tego dźwięk, który go otacza jest dużo intensywniejszy. Świat z tej perspektywy może być dosyć przerażający.

Pytanie czy dziecko jest w stanie ogarnąć taką wiedzę i poradzić sobie z wychowaniem psa?

Odpowiedź nasuwa się sama. Wychowanie psa jest niezmiernie trudne i żadne dziecko, mimo najszczerszych chęci nie poradzi sobie z socjalizacją psiaka. Zawsze ten obowiązek spada na rodziców. Mimo to nie znam dziecka, które nie będzie zastanawiało się jak namówić rodziców na psa. Czy wiedząc o tych wszystkich trudnościach warto rezygnować z posiadania psa? Psy mimo ogromnych wymagań, które stawiają przed nami potrafią nam sprawić wiele radości. Prawidłowo z socjalizowany pies daje dużą satysfakcję. Myślę, że dziecko w rodzinie, gdzie jest zwierze dużo lepiej się rozwija.

Mimo iż obowiązek opieki nad zwierzęciem spoczywa na dorosłych dziecko też może zajmować się psem i ponosić za niego odpowiedzialność. Karmienie psa, wychodzenie na spacer ( oczywiście wyłącznie pod nadzorem rodzica) czy przeprowadzenie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych uczą dzieci obowiązkowości, pozwalają im troszczyć się o kogoś kto jest od nich uzależniony. Pies jest też świetnym nauczycielem empatii. Dziecko uczy się szacunku do innej istoty, istoty, która jest zdana na jego łaskę i nie łaskę. Uczy się, że ma władzę nad słabszą od siebie istotą, ale musi być za nie odpowiedzialne.

dziecko i pies

Psy maja też jeszcze jedną zaletę

Świetnie wspierają dzieci z problemami. Psy wyciszają dzieci z zaburzeniami (autyzm, zespół downa, ADHD). Są w stanie przejąć emocje dziecka i wpłynąć na nie odstresowująco i bardzo dziecko wyciszyć i zrelaksować. Dzieciom nieśmiałym pomagają nawiązać kontakty i nowe przyjaźnie. Zawsze są dobrym argumentem by rozpocząć rozmowę. W dzisiejszym świeci, gdzie większość wolnego czasu zajmują dzieciom komputery, a bieganie po podwórku odeszło do lamusa są w stanie zmobilizować nasze dzieciaki do ruchu na świeżym powietrzu, co nadal jest świetną zabawą, niestety dawno już zapomnianą.

Jak namówić rodziców na psa? Myślę, że wystarczy przedstawić wszystkie zalety posiadania psa. Wszystko w naszym życiu wymaga wysiłku i tak samo jest z opieką nad psem, ale czy korzyści nie są większe niż zainwestowany czas i praca? Dla mnie odpowiedź jest oczywista, ale jeżeli ktoś ma chociaż cień wątpliwości to lepiej niż zrezygnuje z posiadania psa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here