jak rozjaśnić ekran w laptopie

Jeżeli w ciągu każdego naszego dnia, mamy dużo kontaktu z komputerem. Na przykład pracujemy po 8 godzin przy laptopie lub też oddajemy się różnym rozrywką, jak granie w gry, czy oglądanie seriali, warto dostosować ekran jak najkorzystniej dla swoich oczu. Aby to zrobić, musimy wiedzieć, jak rozjaśnić ekran w laptopie, ale także jak ten ekran przyciemnić.

Bo często w zależności od pory dnia, wartości ekranu będą różne. Rankiem lub gdy na przykład pracujemy na zewnątrz, warto, aby ekran był jaśniejszy, zdecydowanie lepiej wtedy będzie wszystko na nim widać. Wieczorem zaś, gdy zarywamy nockę nad jakimś projektem, lub udając się uciechą, nadrabiamy zaległości w ulubionych serialach, warto ekran przyciemnić, aby nie raził nas tak bardzo w oczy.

Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak to ważne jest dla naszego zdrowia, aby jasność była odpowiednia dla otaczających nas warunków. Jeżeli nie chcemy w przyszłości mieć problemów z widzeniem, jeżeli ktoś uważa, że nie do twarzy mu w okularach, warto przed każdym włączeniem komputera pomyśleć właśnie o tym, aby nie wpływał on negatywnie na nasze zdrowie.

Jeśli chodzi o ustawianie takich parametrów w swoim laptopie, jak jasność, jest to bardzo prosta sprawa. Najczęściej mamy po prostu, na klawiaturze specjalnie przypisane do tego przyciski . W przypadku laptopów pracujących na Windowsie często jest to F11, jeżeli chodzi o przyciemnianie i F12, jeśli chodzi o rozjaśnianie ekranu. Może być tak, że aby klawisz zadziałał zgodnie z naszymi oczekiwaniami, należy użyć go razem z przyciskiem funkcyjnym.

laptop na kolanach

Taki przycisk znajdziemy najprędzej na dole klawiatury, pomiędzy „CTRL” a przyciskiem, który wywołuje nam okienko Windowsa. Przycisk ten często oznaczony jest jako „FN”. Gdy już go odnajdziemy w swoim laptopie, należy najpierw wcisnąć właśnie jego, następnie dopiero F11 lub f12 , które też zazwyczaj jest czytelnie oznaczone. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie uda nam się w ten sposób dostosować jasności, bo na przykład na naszej klawiaturze te przyciski nie działają, bądź ich w ogóle nie ma.

Nie musimy się przejmować, bo wtedy z pomocą przychodzą na opcje systemowe, które mogą wykonać dokładnie taką samą czynność. Aby te opcje włączyć, wystarczy udać się do panelu sterowania i odnaleźć opcje dostosowania jasności w sekcji ekran. Teraz wystarczy odpowiednio przesuwać suwakiem, tak jak będzie dla nas najlepiej. Gdybyśmy jednak nigdzie tej opcji nie mogli znaleźć, z pomocą przychodzi nam wyszukiwarka systemowa, w którą wystarczy wpisać frazę „jasność”, i sama powinna przekierować nas do odpowiednich ustawień.

Teraz gdy już wiemy jak rozjaśnić ekran w laptopie lub go przyciemnić w systemie Windows, możemy przejść do drugiego systemu, jaki jest na laptopach od producenta Apple.
W MacBookach, sytuacja, jeżeli chodzi o parametry ekranu, jest w zasadzie analogiczna do laptopów opartych na systemie Windows. Aby Dostosować parametry do swoich preferencji, należy zrobić to z poziomu klawiatury lub systemu. Jeżeli chodzi o życie klawiatury, w tym wypadku są to zazwyczaj klawisze oznaczone małym słoneczkiem i dużym. Jak można się domyślić, małe odpowiada za to, by nasz ekran się przyciemnił, zaś duże, za to, by go rozjaśnić.

Gdyby jednak znów z jakichś powodów te klawisze u nas nie działały, należy zajrzeć w opcje systemowe. W przypadku tego systemu znajdziemy je pod nazwą „Monitory”. Tam też znajdziemy suwak, którym możemy manewrować, tak by jasność była dla nas perfekcyjna.

ekran w laptopie

To w zasadzie najważniejsze informacje, jeżeli chodzi o to, jak przyciemnić i jak rozjaśnić ekran w laptopie. Wiemy już jak, zrobić to na dwóch najpopularniejszych systemach. Warto pamiętać, że często laptopy mają taką opcję, jak automatyczne dostosowanie jasności ekranu. Jest to bardzo fajna sprawa, ponieważ wtedy komputer sam manewruje wskaźnikiem jasności za nas. Może nie jest to bardzo dokładne, natomiast jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż użytkowanie komputera na najwyższej jasności bez przerwy.

Jeżeli nasz laptop jednak nie posiada wyżej wymienionej funkcji, możemy zaopatrzyć się w specjalne programy, które działają na podobnej zasadzie. Możemy na przykład w takim programie ustawić, aby o danej godzinie, ekran naszego komputera zaczął się rozjaśniać, lub przyciemniać. Często są to programy zupełnie darmowe, wystarczy je pobrać i ustawić odpowiednio dla nas samych. Warto się przyjrzeć temu tematowi bardziej, bo w zasadzie jest to bardzo mała rzecz, lecz ta mała rzecz może mieć bardzo duży wpływ na nasz wzrok i nasze zdrowie w przyszłości.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here