Kredyt, a pożyczka

0
1838

Kiedy potrzebna dodatkowa gotówka

Jeszcze niedawno, kiedy potrzebowaliśmy dodatkowego finansowania, na myśl przychodziły nam jedynie banki. Skoro potrzebne są pieniądze, musimy udać się właśnie tam. Dziś rynek produktów finansowych diametralnie się zmienił. Owszem, w dalszym ciągu bardzo dobrze radzą sobie na nim banki. Jednakże, dużą część zapotrzebowania klientów na dodatkową gotówkę, wypełniają instytucje pozabankowe. Zarówno bank, jak i firma pożyczkowa mogą oddać nam w użytkowanie środki pieniężne, które następnie będziemy zwracać w ratach https://finanse.net.pl/ . Jeśli mówimy o środkach z banku mamy na myśli kredyt. Z kolei instytucje pozabankowe udzielą nam pożyczki.

Kredyt, a pożyczka

Pojęcie kredytu i pożyczki często stosowane są zamiennie. Czy to jest błąd? I tak, i nie. Jeśli chcemy jedynie zaznaczyć, samo działanie polegające na udostępnianiu nam środków finansowych w użytkowanie, określając je mianem kredytu, czy pożyczki, nie popełniamy błędu. Jeśli jednak mamy na celu dokładne wskazanie skąd pożyczane są pieniądze i na jakich zasadach, musimy pamiętać, że kredyt jest produktem zarezerwowanym jedynie dla banków i SKOK-ów. Nikt więcej nie może udzielić nam kredytu. Firmy pozabankowe, udzielą nam pożyczki. Co więcej, o pożyczkę możemy starać się także w banku, SKOK-u, a nawet u osoby prywatnej.

Co jeszcze odróżnia kredyt od pożyczki

Oprócz podziału na instytucje, które mogą udzielić odpowiednio kredytu lub pożyczki, warto zwrócić także uwagę na fakt, że regulacje dotyczące kredytu zawarte są w przepisach prawa bankowego, natomiast pożyczki reguluje kodeks cywilny.

Każdorazowo umowa kredytu musi mieć formę pisemną, z kolei pożyczka do kwoty 1000 zł nie musi być sporządzona na piśmie.

Co do zasady, kredyt bankowy, udzielany jest nam na określony cel. Oznacza to, że już w samej umowie określone jest to na co wydatkujemy pozyskany kapitał. Wyjątek stanowi kredyt gotówkowy na dowolny cel. Te środki możemy przeznaczyć na co tylko chcemy. Dodatkowo, w przy kredytach celowych bank ma możliwość skontrolowania kredytobiorcy pod kątem tego, czy środki pochodzące z kredytu zostały wydatkowane zgodnie z umową. Pożyczkodawca z kolei, nigdy nie musi podawać celu na jaki pożycza środki.

Kredyt udzielany przez bank jest zawsze produktem odpłatnym. Umowa kredytu musi więc dokładnie wskazywać wysokość odsetek oraz kosztów dodatkowych, takich jak np. prowizja dla banku za udzielenie kredytu. Odpłatność pożyczki jest dobrowolna i zależy jedynie od pożyczkodawcy. Ma on tutaj całkowitą dowolność, bowiem przepisy nie nakładają na niego żadnych obowiązków w tej kwestii. Dlatego też często możemy spotkać się chociażby z ofertą darmowych chwilówek (pierwsza chwilówka za darmo) i jest to jak najbardziej możliwe. Jednakże nie należy jedynie sugerować się hasłami reklamowymi, a dokładnie zweryfikować tę informację w danej instytucji.

Zanim bank udzieli nam kredytu zbada także naszą zdolność kredytową. Zweryfikuje nas zatem w BIK, a także sprawdzi źródło i wysokość naszych dochodów. Firmy pożyczkowe nie mają takiego obowiązku. To czy zweryfikują potencjalnego pożyczkodawcę zależy tylko i wyłącznie od nich.

To o czym jeszcze warto pamiętać, to fakt, że produkty oferowane przez banki będą tańsze aniżeli oferta firm pożyczkowych (oczywiście poza darmowymi). Jednakże za pożyczką przemawia znacznie mniej formalności, a tym samym dużo lepszy dostęp do pożyczanych w ten sposób środków. Musimy więc każdorazowo rozważyć na czym zależy nam bardziej https://finanse.net.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here