Mądre i kreatywne zabawy-wyzwanie dla osób dorosłych

0
1899

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie znaczenie ma zabawa w życiu dzieci? Otóż zabawa jest podstawową formą aktywności najmłodszych i odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu. To dzięki niej dzieci czerpią wiedzę o otaczającym go świecie. Mogą naśladować codzienne czynności podpatrzone w domu. Zabawa wpływa korzystnie na ich rozwój umysłowy, emocjonalny, społeczny i ruchowy.

Mądre i kreatywne zabawy są wyzwaniem dla osób dorosłych. Dzieci poprzez zabawę mogą wyrazić swoje uczucia, pragnienia, dążenia, dać upust swojej wyobraźni i fantazji, rozwinąć zdolności twórcze. W wieku przedszkolnym zabawa jest najbardziej naturalną metodą nauczania i uczenia się. W tym czasie dzieci są bardzo podatne na każdą formę aktywności zaproponowaną przez wychowawcę.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów zabaw:

• tematyczne
• konstrukcyjne
• dydaktyczne
• ruchowe
• manipulacyjne
    

Bogaty wachlarz zabaw sprawia, że mamy w czym wybierać, aby jak najlepiej przebiegał rozwój naszych pociech. Dzieci chętnie bawią się z rówieśnikami, ale także z rodzicami. Mądrze poświęcony czas swoim dzieciom z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Zabawy powinny przebiegać w miłym i pogodnym nastroju. Wskazane jest, aby dzieci miały możliwość zaspokojenia potrzeby ruchu. Zabawa powinna odzwierciedlać zainteresowania dzieci, a nie osoby dorosłej. Każda forma aktywności proponowana dzieciom powinna być dobrana względem ich wieku i możliwości fizycznych. Dzieci dzięki zabawie mają czerpać radość, uczyć się nowych umiejętności, norm społecznych i wzorów zachowań.

Czego jeszcze uczą się dzieci w czasie zabawy?

– lepiej poznają samego siebie,
– zdolności do rozwiązywania problemów i przezwyciężania trudności,
– rozwijają zdolność wczuwania się w rolę drugiej osoby,
– zdolności współpracy z innymi,
– uczą się wytrwałości, koncentracji uwagi,
– uczą się rozwiązywać konflikty, zawierać układy,
– wyrabiają poczucie zbiorowej odpowiedzialności,
– rozwijają uczucie przyjaźni i solidarności.
    

Zostały wymienione tylko niektóre walory zabaw, według mnie najważniejsze. Trzeba pamiętać, że zabawa wybierana jest przez dzieci świadomie i dobrowolnie-albo mają ochotę się w coś lub czymś pobawić, lub też nie. To dzięki ustalonym zasadom i regułom dzieci uczą się podporządkowania i przestrzegania przyjętych norm. Jeśli ktoś nie spełnia tych wymogów, może zostać wykluczony z zabawy. Ta forma aktywności najmłodszych to czynność, na którą z pewnością warto poświęcić czas nie tylko w wieku przedszkolnym. Na samym początku to rodzic jest inicjatorem zabaw i wzorem działań, jakie dziecko obserwuje i naśladuje. Wraz z wiekiem zabawa przybiera coraz bogatsze formy i staje się samodzielną i twórczą formą aktywności dzieci. Dzieci uczą się organizacji swojego czasu, planowania i wytrwałości w dążeniu do celu. W wieku wczesnoszkolnym zabawa nie jest już na pierwszym miejscu. Dzieci wchodzą w „nowy szkolny świat”, gdzie liczą się kontakty rówieśnicze, podstawową formą aktywności są gry zespołowe.

    

Musimy pamiętać, że zabawa ma duże znaczenie w życiu każdego dziecka, ale aby spełniała swoją funkcję, nie można tylko udostępnić dzieciom przedmiotów (zabawek), potrzebne jest też zaangażowanie rodziców w zabawę. To oni dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, są pomysłodawcami, uczą jak się bawić, stanowią wzór do naśladowania. To dzięki nim dzieci poznają świat dorosłych. Stąd moje stwierdzenie, że zabawa wzmacnia więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Czas, który poświęcają rodzice na zabawę ze swoimi pociechami, przygotowuje ich do życia w społeczeństwie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here