Naturalne probiotyki

W trakcie i po antybiotykoterapii organizm może potrzebować dodatkowego wsparcia. Mogą pomóc mu pewne zmiany w diecie, takie jak wzbogacenie jej o produkty zawierające naturalne probiotyki. Jaka jest ich rola, gdzie można je znaleźć i dlaczego warto po nie sięgać?

Naturalny probiotyk – czym jest?

Za naturalny probiotyk uznaje się produkt, który zawiera naturalne bakterie probiotyczne. Znaleźć je można przede wszystkim w produktach fermentowanych i kiszonych. Podczas kuracji antybiotykiem i tuż po niej naturalne probiotyki, podobnie jak preparaty probiotyczne w kapsułkach, mogą wspierać mikroflorę bakteryjną jelit, uzupełniając ją o „dobre bakterie”.

Jakie naturalne probiotyki warto włączać do swojego jadłospisu?

  • Fermentowane przetwory mleczne. Doskonałym źródłem „dobrych bakterii” – o ile nie masz problemów z trawieniem laktozy – okazują się kefiry, jogurty, maślanki oraz zsiadłe mleko, a także mleko acidofilne i polkrem. Najlepiej wybierać te o smaku naturalnym, bez sztucznych dodatków. Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne mogą wchodzić w interakcje z niektórymi antybiotykami – jeśli masz wątpliwości czy podczas antybiotykoterapii możesz spożywać przetwory mleczne porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub farmaceutą.
  • Kiszonki fermentowane w solance. Tradycyjne ogórki kiszone oraz kiszona kapusta, a także coraz bardziej popularne w ostatnich latach rzodkiewki czy pomidory kiszone w solance również obfitują w naturalne bakterie probiotyczne. Najzdrowsze są oczywiście kiszonki domowe, przygotowane z warzyw pochodzących ze sprawdzonego, zaufanego źródła.
  • Kimchi. Jeden z najpopularniejszych „towarów eksportowych” Korei – pikantna kiszona kapusta pekińska. Często pojawia się jako przystawka lub dodatek w azjatyckich restauracjach. Można ją przygotować samemu: w internecie znajdziesz wiele przepisów, jak to zrobić krok po kroku.
  • Pasta miso. Kolejny popularny smakołyk z Dalekiego Wschodu, czyli pasta z fermentowanej soi i brązowego ryżu. W Japonii dodaje się ja do wielu tradycyjnych potraw, np. do zup (stąd nazwa aromatycznej zupy miso). Sięgając po pastę miso w kuchni, pamiętaj, by dodawać ją na samym końcu: pod wpływem gotowania traci ona bowiem swoje dobroczynne właściwości.
  • Kombucha. To słodki, musujący i kwaskowaty napój powstały na bazie słodzonej herbaty (zwykle czarnej lub zielonej) poddanej procesowi fermentacji. Można go dostać w wielu kawiarniach i sklepach ze zdrową żywnością lub – jeśli ufasz swoim umiejętnościom – przygotować w domu z pomocą tzw. grzybka herbacianego.

Prebiotyk a probiotyk

Zachowanie równowagi mikrobiomu jelitowego można wspomagać też, sięgając po prebiotyki: substancje, które stanowią pożywienie dla „dobrych bakterii”. Gdzie ich szukać? Dobrym źródłem naturalnych prebiotyków mogą być np. pszenica, cebula, cykoria, banany, szparagi, czosnek, chleb czy przetwory owocowe. Na rynku dostępne są ponadto preparaty synbiotyczne, będące połączeniem probiotyku i prebiotyku, które mogą wspierać mikroflorę bakteryjną jelit podczas antybiotykoterapii.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here