Rękawowa resekcja żołądka

Rękawowa resekcja żołądka to podstawowa procedura chirurgiczna stosowana w walce otyłością, która może stać się dla chorego początkiem nowego życia. Zalecana jest przede wszystkim w sytuacji, gdy leczenie zachowawcze jest bezskuteczne lub nie przynosi pożądanych rezultatów. Na czym polega zabieg i jak się do niego przygotować? Wyjaśniamy, jak wygląda przebieg procedury, przygotowania i postępowanie po operacji.

Rękawowa resekcja żołądka – na czym polega?

Rękawowa resekcja żołądka to chirurgiczna operacja bariatryczna wykonywana w celu leczenia otyłości olbrzymiej. Przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa w granicach 90 minut. W większości przypadków wykonywana jest laparoskopowo, co zapewnia niską inwazyjność, skrócenie pobytu w szpitalu i szybszy powrót do sprawności.

W trakcie wykonywania zabiegu chirurg dokonuje resekcji bocznego i dolnego fragmentu żołądka, zmniejszając jego pojemność o około 85%. Nowy żołądek przypomina kształtem wąską rurkę i jest w stanie pomieścić ok. 150 ml, co fizycznie uniemożliwia przyjęcie większych ilości pożywienia i powoduje utratę wagi. Wycięcie dolnego fragmentu zmniejsza także wydzielanie greliny, odpowiedzialnej za uczucie głodu i łaknienie. Inną metodą leczenia otyłości jest balonikowanie żołądka: http://www.fit.pl/news/fitmix/balonikowanie-zoladka-%E2%80%93-nieinwazyjny-zabieg-w-leczeniu-otylosci,3739,1,0.html.

Jak wygląda przygotowanie do operacji rękawowej resekcji żołądka?

Rękawowa resekcja żołądka wymaga odpowiedniego przygotowania. Istotne jest nie tylko przeprowadzenie niezbędnych badań, ale także odpowiednia edukacja żywieniowa, która pomoże choremu w zmianie dotychczasowego stylu życia. W celu dopuszczenia do zabiegu pacjent musi dostarczyć lekarzowi wyniki z badania krwi (morfologia, elektrolity, CRP, PCT, krzepliwość krwi) i moczu. Niezbędne jest wykonanie echa serca, spirometrii, gastroskopii oraz USG jamy brzusznej. Do kwalifikacji często wymagane są także konsultacje od poszczególnych specjalistów, m.in. chirurga, anestezjologa, kardiologa czy dietetyka.

Rękawowa resekcja żołądka – po zabiegu

Po wybudzeniu z narkozy pacjent pozostaje pod obserwacją. Podawane są mu leki przeciwbólowe. W sytuacji braku wystąpienia powikłań, uruchomienie pacjenta dokonywane jest jeszcze tego samego dnia. Wypis ze szpitala następuje z reguły po drugiej dobie od zabiegu.

W pierwszych dniach po operacji należy skupić się na nawadnianiu organizmu, w kolejnych stopniowo wprowadzać bardziej odżywcze pokarmy. Rękawowa resekcja żołądka powinna być jednak traktowana jako początek nowego stylu życia, w którym konieczna będzie diametralna zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here