Rotawirusy - jak się objawiają?

Rotawirusy zaliczają się do uciążliwych drobnoustrój. Niektóre z nich nawet, niewidoczne dla oka mogą wywołać chorobę. Uwielbiają okres zimowy, mogą przetrwać dłuży okres czasu poza organizmem. Wystarczy przebywanie w pomieszczeniu, w którym wcześniej przebywała osoba zarażona i zakażenie gotowe.

Rotawirusy na nieumytych dłoniach potrafią przetrwać kilka godzin, z kolei na przedmiotach nawet kilka tygodni. Dlatego równie ważna jest higiena. Najpopularniejszą drogą zakażenia jest droga kropelkowa. Wystarczy kichnięcie nosiciela lub kaszel.

Przyczyny zakażenia rotawirusem

Rotawirusy zazwyczaj są przenoszone drogą pokarmową, chociaż możliwa jest również droga kropelkowa. Żeby doszło do zakażenia musi dojść do kontaktu z osobą zarażoną lub jej wydzieliną. Rotawirusem równie dobrze możemy się zarazić, poprzez spożycie zakażonej żywności, jak i podczas wdychania cząstek wirusa, który unosi się w powietrzu. Rotawirusy są dość powszechne, dlatego łatwo się nimi zarażamy i ciężko ich uniknąć.

Przeczytaj też: http://www.rzeczyrozne.pl/kozieradka-na-wlosy-czy-warto-stosowac/

Objawy zakażenia rotawirusem

Gdy dojdzie do zakażenia rotawirusem, dochodzi do infekcji, której objawy pojawiają się dość szybko. Najczęściej po 24-72 godzinach od kontaktu z wirusem. W momencie, gdy rotawirus wniknie do organizmu, zaczyna uszkadzać nabłonek kosmków jelitowych, w taki sposób dochodzi do stanu zapalnego jelit oraz żołądka.

Pozostałe objawy zakażenia rotawirusem, to:

  • wymioty,
  • biegunka, o konsystencji wodnistej ze śluzem,
  • ból brzucha,
  • wysoka gorączka,
  • gorsze samopoczucie,
  • zmniejszony apetyt lub jadłowstręt.

Nawadnianie organizmu

Gdy dopadło nas zakażenie rotawirusem, bardzo ważne jest wtedy odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeżeli dochodzi do wymiotów, należy przyjmować małe dawki płynu, ale często. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w elektrolity, które są do kupienia w każdej aptece. W początkowej fazie choroby jedzenie nie jest istotne, najważniejsza jest woda. Powinno się spożywać wtedy 3 szklanki płynu, na 1 kilogram masy ciała.

Odwodnienie u niemowląt objawia się: suchymi pieluchami, płaczem bez łez oraz spierzchniętymi ustami.

Źródło: https://www.makelifeperfect.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here