Wiemy, że o ciało należy dbać. Mózg nie jest tu wyjątkiem. Jeśli chcemy zachować (a nawet poprawić!) sprawność swojego umysłu, musimy się o niego zatroszczyć. Oprócz prawidłowej diety i zdrowego stylu życia warto praktykować także trening mózgu. Czym on jest i jak się do niego zabrać? Podpowiadamy!
Czy trening mózgu to ćwiczenia na pamięć?
Wiele osób uważa ćwiczenia na pamięć za trening mózgu. Częściowo mają rację, ale ćwiczenie pamięci nie jest jedyną aktywnością, jaka pozwala zachować sprawność naszego umysłu. Nasz mózg odpowiedzialny jest za wiele różnych procesów, zapamiętywanie jest tylko jednym z nich. Zresztą, gdy podejmujesz szeroko zakrojony trening mózgu, ćwiczenia na pamięć nie są potrzebne, ponieważ ćwiczysz ją przy okazji, podczas wykonywania innych ćwiczeń. Jak zatem efektywnie ćwiczyć mózg?
Ucz się nowych rzeczy
Gdyby można wskazać jeden najskuteczniejszy sposób na trening mózgu, byłaby nim nauka nowych rzeczy. Dlaczego? Bo kiedy uczymy się czegoś nowego, nasz mózg pracuje na wyższych obrotach, tworzy nowe połączenia neuronowe. Gdy wykonujemy jakąś czynność wystarczająco długo, staje się ona automatyczna i możemy ją powtarzać bez skupiania się na niej. Dlatego by ćwiczyć uwagę, koncentrację, pamięć i kreatywność musimy ciągle stawiać przed sobą wyzwania, ciągle uczyć się nowych rzeczy.
Jak wybrać przedmiot nauki?
Ale czego się uczyć, by stymulować mózg? Z jednej strony – nie ma to znaczenia, to znaczy każda nowa czynność stanowi pewien trening mózgu. Z drugiej strony jednak są pewne umiejętności, których opanowanie wymaga większego wysiłku mózgu.
Mogłoby się wydawać, że najlepszy trening mózgu to nauka umiejętności związanych z intelektem, czyli na przykład opanowanie języka obcego. I rzeczywiście poznanie nowego języka jest świetne dla naszej intelektualnej sprawności, jednak nie znaczy to, że by ćwiczyć mózg, musimy siedzieć z nosem w książkach (albo fiszkach).
Nasz mózg działa także wtedy, kiedy nie korzystamy z naszego intelektu. Jest bowiem operatorem naszego ciała, a zatem praca z ciałem może być także treningiem mózgu. Zwłaszcza, gdy uczymy się skomplikowanych ruchów, które mózg musi koordynować. Tak dzieje się na przykład podczas żonglowania, które jest doskonałym ćwiczeniem dla mózgu. Ale równie dobrze możecie spróbować nauki gry na instrumencie. Kiedy każda z dłoni wykonuje różny ruch, mózg musi intensywnie pracować – nie ma więc znaczenia, czy wybierzecie grę na gitarze, czy na perkusji, zawsze będzie to świetny trening mózgu. Podobne efekty dla jego kondycji może dać taniec albo tai chi.
Warto tylko mierzyć siły na zamiary. Rozpoczynanie nauki 5 nowych rzeczy prędzej nas zmęczy, niż da jakieś pozytywne rezultaty. Wybierzmy jedną dziedzinę, jedną umiejętność, którą będziemy rozwijać. A gdy już ją opanujemy, wtedy zastanówmy się nad kolejną. Powodzenia!