Z uwagi na dużą liczbę produktów dostępnych na rynku nie jest łatwo wybrać probiotyk dla dorosłych. Podpowiadamy, czym powinien charakteryzować się dobry probiotyk i czym kierować się przy jego wyborze.
Co to jest probiotyk?
Probiotyki to dobroczynne bakterie obecne w naszych jelitach. Mamy ich tam ponad 2 kilogramy i powinniśmy dbać, by ich ilość nie zmniejszała się, tak by zachować dobrą kondycję i równowagę mikroflory jelitowej. Probiotyki w jelitach są niezbędne do ich prawidłowej pracy. Zdrowie jelit jest niezwykle ważne, ponieważ od ich właściwego funkcjonowania zależy stan całego organizmu.
Probiotyk to nazwa suplementu diety, który dostarcza bakterii probiotycznych do organizmu. Probiotyk dla dorosłych w kapsułce zawiera wyselekcjonowane szczepy dobroczynnych bakterii, które wspomagają funkcjonowanie mikroflory zasiedlającej jelita i pomagają utrzymać jej równowagę. Pamiętajmy, że w jelitach oprócz dobroczynnych bakterii są także takie, których liczebność nie powinna nadmiernie wzrastać, a to może się zdarzyć, jeśli „dobrych” bakterii będzie z jakiegoś powodu zbyt mało.
Dobry probiotyk – czym się kierować przy wyborze?
Dobry probiotyk to taki, który dostarcza organizmowi żywych bakterii probiotycznych zdolnych do zasiedlenia jelit i podjęcia tam swojej pracy. Gdy wybieramy probiotyk dla dorosłych warto zwrócić uwagę na jego skład. Najczęściej zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych, z rodzaju Lactobacillus i/lub Bifidobacterium.
Można też wybrać synbiotyk, czyli połączenie probiotyku i prebiotyku. Prebiotyki to substancje pochodzenia naturalnego, które służą bakteriom jako źródło pożywienia w jelitach. Prebiotyki nie są trawione przez sok żołądkowy i enzymy, to dzięki nim dobroczynne bakterie mają energię do pracy.
Kiedy stosować probiotyk dla dorosłych?
Probiotyki znajdziemy w produktach spożywczych, takich jak kiszonki i fermentowane przetwory mleczne.
Źródłem prebiotyków są głównie węglowodany, czyli warzywa, owoce i na przykład miód.
Zdrowa, zróżnicowana dieta w większości przypadków wystarczy, by dostarczyć do organizmu bakterie probiotyczne i pożywienie dla nich, czyli naturalne prebiotyki.
Czasami jednak zdarza się, że równowaga flory jelitowej zostaje zachwiana. Dzieje się tak na przykład po antybiotykoterapii i w wyniku biegunki.
Probiotyk po biegunce i po antybiotyku wspomaga florę bakteryjną jelit i pomaga zwiększyć liczebność dobroczynnych bakterii w układzie pokarmowym, głównie w jelitach. Probiotyk dla dorosłych można przyjmować przez jakiś czas, zgodnie z zaleceniami lekarza lub według zaleceń w ulotce, jednocześnie stopniowo wprowadzając do diety naturalne produkty probiotyczne i prebiotyki.
Artykuł sponsorowany.