rysujemy włosy

Wielu początkujących artystów boryka się z problemem, jak narysować włosy. Niezależnie od preferowanego stylu rysunku – czy to realistyczny, kreskówkowy, mangowy lub inny – rysowanie włosów może przysporzyć sporo problemów. Włosy są bardzo ważnym elementem rysunku człowieka, jednym z pierwszych, które rzucają się w oczy i często najbardziej pracochłonnym. Dlatego to takie ważne, by odpowiednio się przyłożyć do pracy nad nimi. Jak sprawić, by wyglądały estetycznie i poprawnie?

Przede wszystkim należy być wprawnym obserwatorem. Istnieje bardzo dużo rodzajów włosów i różnica polega nie tylko na kolorze i fryzurze, ale też strukturze włosa, grubości, teksturze i tym podobnych. Należy także zwrócić uwagę na to, jak światło wpływa na wygląd włosów i pod jakim kątem pada.

Inaczej też wyglądają włosy, kiedy są przemoczone, świeżo umyte, przetłuszczone, potargane, uczesane lub stylizowane. Trzeba również wziąć pod uwagę to, jak włosy układają się na głowie, na ramionach, przedmiotach, jak poruszają się na wietrze. Każdy podobny detal wpływa na ogólny wygląd włosów i estetykę rysunku.

Na początek należy pamiętać o kilku ogólnych zasadach

Nie należy wychodzić z założenia, że każda narysowana linia to pojedynczy włos i w ten sposób zrealizować cały rysunek. Wtedy włosy wyglądają sztucznie i nieestetycznie. W zależności od oświetlenia, nawet zupełnie czarne włosy potrafią mieć całkiem białe refleksy. Refleksy na włosach zawsze pojawiają się miejscach, w których włosy są „zaokrąglone” i zakrzywione. Dotyczy to oczywiście nie tylko loków i kręconych włosów – proste włosy również układają się w przeróżny sposób kiedy się poruszają lub po prostu spoczywają na głowie.

Mając wszystkie te wskazówki w pamięci, można przystąpić do wykorzystania ich w praktyce. Od czego zatem zaczynamy? Na początek należy ustalić, gdzie na głowie znajduje się linia włosów i w jaki sposób fryzura będzie okalać twarz. Czy będzie krótka czy długa? Z grzywką czy bez? Kiedy już ustalimy te szczegóły, sprawa stanie się trochę prostsza, lecz to wciąż dopiero początek drogi.

jak narysować włosy

Na początek jednak musimy narysować łysą głowę. To ważne, by zachować prawidłowy kształt czaszki. W przeciwnym wypadku możemy skończyć z rysunkiem, na którym postać wydaje się być pozbawiona fragmentu głowy. Za pomocą linii pomocniczych, delikatnie zaznaczamy granicę, na której pojawiają się włosy: na czole, po bokach głowy oraz na karku.

Następnie zarysuj ogólny wygląd fryzury, którą chcesz uzyskać. W zależności od struktury i grubości włosa, mogą one wystawać daleko od czaszki – i to nie jest zła rzecz. Jeśli narysujemy włosy zbyt blisko głowy, możemy uzyskać nienaturalny efekt… albo efekt mokrych włosów, które mocno przylegają do skóry.

W kolejnym kroku zastanów się, w jakim kierunku układają się włosy. Jeśli są związane w koński ogon, będą kierować się od nasady do miejsca, w którym są spięte. Jeśli są rozpuszczone, będą opadać swobodnie w dół – i tak dalej. Jeżeli nie jesteś pewien, jak powinno to wyglądać, wspomóż się zdjęciami fryzur, które cię interesują.

Zwróć uwagę na to, jak poszczególne pasma korespondują ze sobą – jak układają się wokół i nakładają na siebie. O ile jest to stosunkowo proste w przypadku prostych włosów, tak fale i kręcone włosy potrafią przysporzyć problemów. Tu po raz kolejny bardzo ważny jest dobry zmysł obserwacji, by zauważyć, w jaki sposób układają się takie włosy.

Dobrze jest pamiętać o drobnych detalach

Nawet włosy związane w kucyk lub warkocz miewają wystające lub luźne pasma. Narysuj kilka takich wokół głowy lub miejsca spięcia, by uzyskać bardziej naturalny efekt.

Potem możesz przejść do cieniowania. Generalnie można podzielić pasma na trzy rodzaje odcieni, których będziesz używać: kolor właściwy, cień i refleks. Granica między nimi nie zawsze jest ostra lub łagodnie przechodząca w kolejną. Aby prawidłowo to odzwierciedlić, należy dobrze się przyjrzeć, jak to wygląda w naturze. Najwięcej cieni pojawia się u nasady włosów, najwięcej refleksów – w miejscach zakrzywienia.

włosy

Cienie służą również nadaniu wrażenia głębi i trójwymiarowości. Zacznij od delikatnego cieniowania, by zyskać ogólny zarys tego, w których miejscach włosy powinny być jaśniejsze i ciemniejsze. Dopiero po tym przejdź do mocniejszego cieniowania bardziej kontrastowymi barwami.

W przypadku kolorowych rysunków, warto użyć więcej niż jednego koloru, nawet jeśli postać ma jednobarwne włosy. W zależności od otoczenia i oświetlenia, barwy nigdy nie są monochromatyczne. Na włosach w każdym kolorze mogą pojawić się zupełnie inne odcienie – nawet zielone i niebieskie.

Rysowanie włosów nie jest proste i dlatego wymaga dużo praktyki. Kiedy jednak już się zrozumie podstawy, każdy kolejny krok wydaje się coraz prostszy.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here