jak zrobić rogaliki

Rogalik to odmiana pieczywa, najczęściej pszennego, drożdżowego, lub kruchego o masie od około 30 do 100 gramów, w kształcie zbliżonym do rogów krowy. Jest wykonany ze zwiniętego, trójkątnego placka. Sposób wypieku dobiera się tak, aby skórka była zarumieniona i krucha. Rogalik zazwyczaj posypany jest makiem, sezamem, cukrem pudrem bądź kruszonką. Może też zawierać słodkie nadzienie. Każdy je uwielbia.

Pyszne rogaliki drożdżowe z marmoladą, róża, dżemem, lub czekoladą. Przygotowanie rogalików samemu jest bardzo proste, a jednocześnie odczujesz satysfakcje z tego, że przygotowałeś słodkie pyszności dla całej rodziny. Przedstawię wam przepis na rogaliki. Jest on w mojej rodzinie od pokoleń.

Potrzebne składniki (na około 50 sztuk małych rogalików):

kostka margaryny
kostka drożdży
2 szklanki mleka
szklanka cukru
4 szklanki mąki
5 całych jajek
Słoik marmolady, dżemu

Sposób przygotowania

1. Rozpuść margarynę, i odstaw do przestygnięcia.
2. Podgrzej mleko, dodaj do niego cukier i drożdże, po czym dokładnie wymieszaj. Dodaj do płynu 2 szklanki mąki, przykryj ścierką i odstaw do wyrośnięcia.
3. Gdy ciasto podwoi swoją objętość dodaj pozostałe składniki i wymieszaj, najlepiej w dużym naczyniu. Następnie na stolnicę posypaną mąką wyjmij ciasto i wyrabiaj do momentu gdy ciasto przestanie kleić się do rąk. Pamiętaj że ciasto drożdżowe powinno być elastyczne.
4. Odstaw ciasto na około pół godziny w ciepłe miejsce.
5. Nastaw piekarnik na 200°C, lub 180°C z termoobiegiem.
6. Ciasto podziel na 6 części. Każdą z nich musisz rozwałkować na kształt koła, po czym potnij na trójkąty, podobnie jak ciasto na pizze.
7. Na każdy trójkąt, przy krawędzi koła, nakładaj łyżeczkę gęstej marmolady, lub dżemu.
8. Zwijaj ciasto tak, aby powstały rogaliki.
9. Układaj rogaliki na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Jeśli nie masz papieru możesz nasmarować blachę margaryną.
10. Smaruj rogaliki z wierzchu roztrzepanym jajkiem. Użyj do tego pędzelka.
11. Piecz ok 15-25 min w zależności od wielkości rogalików.
12. Gotowe rogaliki możesz posypać cukrem pudrem, lub oblać czekoladą.
13. Smacznego.

pieczywo oraz rogaliki

Myślę, że dowiedziałeś się jak zrobić rogaliki. Polecam wypróbować przepis. Nie ma nic lepszego od domowych rogalików z ulubioną konfiturą.
Jeśli chcesz, możesz spróbować zrobić kruche rogaliki, lub wykorzystać gotowe ciasto francuskie. Podam ci moje wariacje na temat rogalików.

Pomysły na rogaliki:
– z marmoladą, lub inną konfiturą posypane cukrem pudrem, bądź polane lukrem
– z serem posypane cukrem pudrem
– z mleczną czekoladą polane lukrem lub białą czekoladą
– z makiem polane lukrem.

Jak widzicie jest wiele rodzajów rogalików. Możesz stworzyć swoją wersję, i dopasować ją do siebie. Rogaliki, wbrew pozorom, nie są trudne w wykonaniu. Są czasochłonne jeśli robimy duża ilość. Przygotowanie około 50 sztuk zajmuje od 2 do 3 godzin. Jednak połowa to czas oczekiwania na wyrośnięcia ciasta, więc możesz w tym czasie robić coś innego. To danie nadaje się jako deser, ale również na różnego rodzaju imprezy jako słodka przekąska.

Rogaliki to nie tylko słodkie desery, ale również można je przyrządzić na wytrawny sposób.Ciasto wykonujemy tak samo jak w przypadku słodkich rogalików, tylko nie dodajemy cukru. Wytrawny farsz można wykonać na kilka sposobów. Nadzienie moze być pieczarkowe z cebulką, warzywne, bądź można wykorzystać kapustę z grzybami. Rogaliki mogą również być nadziane pasztetem. Jest to dobra alternatywa dla osób lubiących kapuśniaki i paszteciki w drożdżowym cieście.

Niezależnie od rodzaju ciasta, które wybrałeś, gotowe rogaliki przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku w celu wydłużenia ich trwałości. Należy je spożyć maksymalnie do tygodnia od sporządzenia. Drożdżowe rogaliki, które po dwóch, trzech dniach uschły możesz jeszcze uratować.

rogaliki

Ułóż uschnięte rogaliki na talerzu i obok postaw mała szklankę do połowy wypełniona woda. Nastaw mikrofalówkę na średnią moc i czas ok 5 minut. Parująca w mikrofalówce woda nawilży i odświeży ciasto. Proces ten sprawi że rogaliki będą smakowały jak świeżo wyciągnięte z piekarnika.

Jeśli chcesz dłużej cieszyć się smakiem domowych rogalików, ale nie masz czasu żeby co kilka dni robić świeże, to możesz zamrozić część zaraz po wystygnięciu. Gdy będziesz miał ochotę zjeść rogaliki to włóż je do mikrofalówki i ustaw na rozmrażanie. Wszystkie nowe mikrofalówki mają ta funkcje. Jeśli nie to nastaw na najmniejsza moc.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika będziesz wiedział jak robić rogaliki, jak je przechowywać, oraz jak przedłużyć ich trwałość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here