Procesy zachodzące w organizmie ludzkim pod wieloma względami są bardzo ciekawe czy ekscytujące. Weźmy choćby proces zapłodnienia i ciąży. Wiele rzeczy związanych z zapłodnieniem wydaje się tak oczywista i znana, że nie zadajemy sobie pytań, jak wyjaśnić to choćby w bardzo prosty sposób. Myślimy, że tak się dzieje i już. Analizując choćby w skrócie, jak dochodzi do zapłodnienia dochodzimy do wniosku, jak niesamowitym pod względem biologicznym jest to zjawiskiem.
Skąd się biorą dzieci?
Owulacja inaczej jajeczkowanie to etap cyklu miesiączkowego. To ten moment, w którym jajeczko uwalnia sięz pęcherzyka Graafa. Okres kilku dni przed i po tym określany jest dniami płodnymi. Jajeczkowanie występuje tylko raz w czasie trwania cyklu. Dokładne ustalenie tego momentu, a co za tym idzie także ustalenie dni płodnych, jest ważne zarówno dla kobiet, które nie chcą zajść w ciążę, jak i dla kobiet które planują macierzyństwo.
Proces zapłodnienia
Wydawałoby się, że jest to łatwy proces. Plemnik dociera do komórki jajowej i po sprawie. Okazuje się jednak, że nie jest tak proste zadanie. Plemnik i jajeczko muszą się połączyć w odpowiednim czasie i w odpowiednich warunkach. To ile żyje komórka jajowa po owulacji zależy od wieku kobiety. Średnio komórka jajowa u zdrowej kobiety żyje od 12 do 24 godzin. I to jest właśnie ten moment, w którym może dojść do zapłodnienia. Plemnik do jajeczka musi dotrzeć w ciągu maksymalnie 24 godzin. Plemnik nie ma łatwego zadania, ponieważ musi przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy oraz pokonać barierę śluzu. Ile czasu plemnik dociera do jajeczka? No cóż, do pokonania ma około 15 centymetrową odległość i taka podróż może trwać nawet klika godzin.
Brak zapłodnienia
Żeby doszło do zapłodnienia musi być spełniony jeszcze jeden warunek. Zarówno jajeczko jak i plemnik muszą być dobrej jakości. I tutaj czasami pojawia się problem. Jeżeli partnerzy starają się o dziecko i pomimo wielu prób, nie dochodzi do zapłodnienia, należy skonsultować problem z lekarzem. Może okazać się, że problem leży tylko w płaszczyźnie psychicznej, ale może też okazać, że należy przeprowadzić badania. Powinna zostać przeprowadzona ocena jakości komórek jajowych, ale również plemników. Do jakiegoś czasu panowało przekonanie, że to kobiety częściej niż mężczyźni są niepłodne. Na szczęście ten pogląd został już obalony i w przypadku pojawienia się problemów oboje z partnerów poddawani są diagnostyce.