Zabezpieczanie przed elektrostatyką w firmie elektronicznej

Istotne jest, aby pracownicy firm elektronicznych byli odpowiednio zabezpieczeni przed wyładowaniami elektrostatycznymi ponieważ mogą oni przez takie wyładowanie uszkodzić elementy półprzewodnikowe. Ponadto warto zabezpieczać też elementy przez wkładanie je w opakowania esd, które dają dodatkowy poziom zabezpieczeń przed wyładowaniami.

Odzież, która zabezpiecza pracowników

Pracownicy firm elektronicznych noszą specjalne fartuchy, zrobione z materiału, który zapobiega wyładowaniom elektrostatycznym. Ponadto mogą oni nosić również koszulki z krótkim rękawkiem jednakże zalecane jest noszenie długiego rękawa – jest to dodatkowe zabezpieczenie. Kobiety pracujące w firmach elektronicznych powinny mieć spięte włosy, gdyż jak wiadomo potrafią one generować spory ładunek elektrostatyczny. Mężczyźni i kobiety noszą specjalne buty, które odprowadzają ładunki z ciała do podłogi, która jest uziemiona. Na początku zmiany każdy pracownik powinien sprawdzić specjalnym testerem czy jego buty są sprawne pod tym względem.

W czym nosić elementy – opakowania i pojemniki esd

Wszystkie komponenty elektroniczne nawet te pochodzące z odrzutów powinny być wewnątrz opakowania esd, ponieważ może się okazać, iż dany komponent jest dobry i można go użyć ponownie do produkcji. Również płytki PCB, zarówno laminat jak i gotowa płyta powinny być przechowywane w buforach, magazynkach i wózkach – te wszystkie rodzaje to winny być pojemniki esd. Ponadto także odpady z produkcji, takie jak puste szpule, ścinki, i inne śmieci powinny znaleźć się w workach na śmieci, które są odporne na wyładowania elektrostatyczne. Właściwie w firmie elektronicznej to wszystko powinno być odporne na gromadzenie ładunków elektrostatycznych – nie tylko pojemniki na elementy elektroniczne, ale także podłoga, biurka, krzesła, kuwetki, gąbki pod komponenty, kosze na śmieci itp.

Ochrona stanowisk

Bardzo ważne jest, aby stanowiska przy których pracują ludzie były odpowiednio zabezpieczone przed gromadzeniem ładunków elektrostatycznych. Stanowisko powinno być uziemione, a pracownik powinien podłączyć się za pomocą opaski na rękę do tego uziemienia. Na tym stanowisku musi wykorzystywać odpowiednie pojemniki na elementy elektroniczne. Dodatkowo może ale nie musi być również mata, która odprowadza ładunki jednakże w przypadku testów z wysokim napięciem takiej maty nie wolno używać, ponieważ stanowi to zagrożenie dla pracownika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here