Dlaczego odwodnienie u dziecka jest niebezpieczne?

Większość rodziców miała okazję przekonać się o tym, że w wydaniu dziecka połączenie upałów i wakacyjnego jedzenia może okazać się ryzykowną mieszanką. Tym gorzej, że nie sposób jej czasem uniknąć. Nie na wszystko mamy wpływ, a czasem wystarczy dzień spędzony na plaży w pełnym słońcu czy chociażby nawyk naszej pociechy dotykania wszystkiego, co jej się spodoba. Tymczasem skutki mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Początkowe objawy odwodnienia u dziecka można przeoczyć. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, co zrobić, by nie dopuścić do odwodnienia i sprawdzić, dlaczego może ono być niebezpieczne.

Jak rozpoznać objawy odwodnienia u dziecka?

Wyróżnia się trzy stadia odwodnienia, które określa się na podstawie utraty masy ciała. Pierwszy etap czasami trudno zauważyć, ale nie należy go w żadnym razie bagatelizować. Zwykle można zaobserwować obniżenie nastroju, przez co energiczne dziecko staje się apatyczne i zmęczone, maluch może też stać się marudny. Czasem pojawia się wzmożone pragnienie. Nie zawsze jednak idzie ono w parze z odwodnieniem, przez co trudniej utrzymać właściwy poziom nawodnienia przez cały czas. Z widocznych objawów można też zauważyć zapadnięte oczy, suchą skórę i wysuszone śluzówki u dziecka. U niemowląt między 7 a 12 miesiącem życia o odwodnieniu może również świadczyć zapadnięte ciemiączko. Sygnałem świadczącym o odwodnieniu może być też rzadkie oddawanie moczu oraz jego ciemniejszy kolor.

Dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne?

Niestety, im młodsze dziecko, tym odwodnienie będzie dla niego bardziej niebezpieczne. U niemowlaka wystarczy utrata nawet 500 ml wody z organizmu, by doszło do odwodnienia trzeciego stopnia. Dlatego warto pamiętać o piciu. Najlepiej, jeśli są to delikatne herbatki czy po prostu woda. Kilkulatka czasem trudno do tego przekonać, ale słodzone napoje zwykle nie spełniają swojego zadania. Poza tym stanowią puste kalorie, więc na dłuższą metę mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Objawy odwodnienia u dziecka czasem wydają się niezbyt groźne, ale taki stan ma negatywny wpływ na cały organizm. Ludzkie ciało w większości jest zbudowane z wody i odgrywa ona istotną rolę właściwie w każdym procesie zachodzącym w organizmie. Wspiera przemianę materii, umożliwia termoregulację czy usuwanie toksyn, ale i pełni doniosłą rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Mówiąc prościej, jeśli jesteśmy odwodnieni, może to wpływać chociażby na naszą koncentrację czy pamięć. Woda jest również niezbędna do prawidłowego działania nerek, serca i całego układu krążenia.

Kiedy może dojść do odwodnienia?

Niebezpieczne mogą być upały same w sobie. Fakt, że dziecko spędzi na beztroskiej zabawie na zewnątrz kilka godzin, już może poskutkować odwodnieniem. Dlatego warto malucha zaopatrzyć w wygodną butelkę z napojem i przypominać o piciu. Niestety, odwodnienie może być też skutkiem zatrucia nieświeżym pożywieniem czy rotawirusami. Latem warto szczególną uwagę poświęcić właściwemu przechowywaniu jedzenia oraz jego przygotowaniu. W wielu przypadkach wystarczy podgrzanie lub pieczenie w minimum 60 stopniach C. Wybierając miejsca, w jakich będziemy jeść na wakacjach, sprawdźmy chociaż pobieżnie poziom czystości, jaki panuje w danym lokalu. Pamiętamy też o częstym myciu rąk, a także warzyw i owoców przed zjedzeniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here