Najpopularniejszy na świecie internetowy serwis aukcyjny na dobre rozgościł się już w naszym kraju. Zyskuje coraz więcej zadowolonych użytkowników, ale wiele osób wciąż wstrzymuje się od sprawdzenia go osobiście. Nie wszyscy po prostu wiedzą, jak kupować na ebay. Na szczęście jest to bardzo intuicyjne, a cały schemat można rozpisać na kilka prostych kroków.
Krok pierwszy: rejestracja
Jak kupować na ebay bez rejestracji? Nie da się! Rejestracja jest jednak bezpłatna i dziecinnie prosta. Należy kolejno wypełnić formularz swoimi danymi osobowymi: imieniem, nazwiskiem oraz adresem e-mail. Do tego seriws poprosi jeszcze o dane kontaktowe, celem dokonywania wysyłek zakupionych towarów. Po zatwierdzeniu danych trzeba poczekać na wiadomość mailową od serwisu, potwierdzającą rejestrację nowego konta. Gotowe! Dane będzie można w każdej chwili zmienić, przechodząc do sekcji „Informacje osobiste” w zakładce „Konto”.
Krok drugi: szukanie przedmiotów
Skoro masz już konto, to teraz czas na zakupy! Możesz oczywiście dać się ponieść wyobraźni i frywolnie przeglądać kolejne oferty, ale od czego jest wyszukiwarka? Konkretny przedmiot opisz po prostu w kilku zgrabnych słowach. Przykładowo, jeśli szukasz jakiegoś konkretnego, kolekcjonerskiego komiksu, wpisz jego pełen tytuł, numer i rok wydania. Jeśli planujesz zakup lampy na biurko, wykonanej w stylu industrialnym – zgadza się – wpisz frazę „lampa na biurko styl industrialny”.
Wyszukiwarka serwisu powinna sobie poradzić z takim zadaniem. Postaw się w pozycji wystawiającego tego typu przedmiot i pomyśl, jak sam(a) opisał(a)byś aukcję, chcąc dać się znaleźć jak największej liczbie potencjalnych chętnych. Po kilku udanych wyszukiwaniach poruszanie się po serwisie stanie się dla Ciebie już całkowicie intuicyjne. Wtedy zaś przyjdzie czas na korzystanie z bardziej zaawansowanych funkcji. Na ebay można wyszukiwać przedmioty konkretnego sprzedającego, przeglądać zakończone aukcje, a także szukać za pomocą numeru nadawanemu każdemu przedmiotowi.
Krok trzeci: kupowanie na aukcjach
Czas na licytację, jak na serwis aukcyjny przystało, lub na skorzystanie z opcji „kup teraz” – standardowej metody dokonywania zakupów w internecie. Aukcje typu „kup teraz” umożliwiają zakup za jasno sprecyzowaną cenę i w dowolnym momencie. Jeśli liczba przedmiotów wystawionych na aukcji jest większa niż jeden, to aukcja będzie aktywna aż do wyczerpania zapasów.
Nie różni się to w zasadzie od kupowania w zwykłych sklepach internetowych, jedynie sprzedawcy są różni i skupieni w jednym miejscu, a więc kupując przedmioty od różnych osób, trzeba się liczyć z różnymi formami, kosztami oraz czasem wysyłki. Nie zapomnij tylko przy tego typu aukcjach o podaniu informacji na temat wybranych przez Ciebie przedmiotów. Często chodzi o kolor, kształt, czy jakikolwiek inny wariant wystawianego przedmiotu, np. obudowy lub etui na smartfona. Aukcje natomiast z możliwością licytacji dopiero pokazują możliwości ebay.
Do czasu zakończenia aukcji, ustawionego przez sprzedawcę, wszyscy użytkownicy serwisu mogą składać oferty. Wygrywa licytant z najwyższą ofertą, bez względu na to, jak wcześnie lub późno ją złożył względem zakończenia aukcji. Tym sposobem można upolować całe mnóstwo okazji. Ba, są nawet osoby specjalizujące się w łowieniu perełek i odsprzedawaniu ich potem z zyskiem w takiej skali, że zaczynają się nawet z tego utrzymywać. Jeśli jednak nie planujesz przebranżawiać się na zawodowego licytanta internetowego, wystarczy Ci jedna wskazówka.
Wiele aukcji, obok startowej ceny licytacji, ma też ustawioną względnie wysoką cenę w dodatkowej opcji „kup teraz”, dla zdecydowanych użytkowników. Przemyśl już przy składaniu oferty, jak dużo chcesz przeznaczyć na dany przedmiot. Później do głosu dochodzą emocje i, zaangażowani w licytację, potrafimy ze swej ludzkiej natury płacić o wiele więcej, niż ustaliliśmy na początku, tylko po to, aby nikt nam nie odebrał przedmiotu, do którego co nieco już się zdążyliśmy przywiązać, choć nawet nie widzieliśmy go na żywo.
Dzięki przemyśleniu swojej oferty nie będzie nam też szkoda, jeśli aukcyjni snajperzy sprzątną nam coś sprzed nosa – niektórzy użytkownicy lubują się w składaniu ofert na chwilę przed zamknięciem licytacji, przebijając najwyższe o marne grosze. Będzie też łatwiej rozważyć opcję „kup teraz”
Krok czwarty: płatność
W zależności od sprzedawcy, akceptowane mogą być przeróżne formy płatności. Zanim zdecydujesz się na zakup lub złożenie oferty w licytacji, dokładnie przeczytaj opis aukcji. Najmniej popularne są opłaty za pobraniem, uiszczane przy odbieraniu przesyłki. Najpopularniejsze są zaś płatności PayPal, gdyż są one natychmiast przekazywane na konto odbiorcy i znacznie usprawniają proces zakupowy.