miesiączka
fot. pixabay.com

Prawidłowe, regularne miesiączki pełnią ważną role w funkcjonowaniu organizmu kobiety. Nie chodzi tu tylko o wygodę. Oczywiście, stałe dni występowania miesiączki znacznie ułatwiają nam organizację codziennego życia, jednak nie w tym tkwi sedno. Brak regularnych miesiączek niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić w twoim cyklu miesięcznym i kiedy udać się na konsultację lekarską.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/nieregularne-miesiaczki-krwawienia-2-tygodnie/

Kiedy nieregularne miesiączki są normalny objawem

W życiu kobiety są takie okresy, kiedy nieregularna miesiączka nie jest powodem do niepokoju. To m.in. czas po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Jest to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzą ogromne zmiany hormonalne. Zanim wszystkie te procesy się uregulują, mija pewien czas. Często zdarza się, że miesiączki są wówczas nieregularne, zarówno pod względem długości cyklu, jak i długości trwania krwawienia.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego zdarzają się również później i także ma to związek z dużymi zmianami hormonalnymi. Dzieje się tak w okresie pierwszych miesięcy po porodzie oraz po zakończeniu karmienia piersią. Kolejny podobny pod tym względem czas dla kobiety to menopauza. W powyższych wypadkach wszelkie odchylenia od normy są normalnym stanem fizjologicznym, który nie powinien budzić niepokoju.

Zaburzenia cyklu menstruacyjnego – kiedy są powodem do niepokoju

Prawidłowy cykl menstruacyjny poza wyżej omówionymi przypadkami powinien wynosić między 22 a 35 dni. Każdy regularny cykl powinien trwać taka samą lub bardzo zbliżoną ilośc dni. Zaburzenia cyklu miesięcznego u dorosłych kobiet wymaga konsultacji lekarskich, ponieważ mogą być one objawem poważniejszych chorób. Należy jednak pamiętać, że niektóre czynniki środowiskowe mogą czasowo zaburzyć cykl. Dzieje się tak na przykład w sytuacjach przewlekłego stresu, zmian stref czasowych i drastycznych zmian w stylu życia. Kiedy zatem należy udać się do lekarza? Pojedyncze odstępstwa od normy nie powinny niepokoić, jeśli jednak zdarzają się już od dwóch lat, konieczna jest dalsza diagnostyka.

Przeczytaj też: http://www.rzeczyrozne.pl/zelazo-a-ciaza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here